Erhan Arıklı: “Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi ‘yetkimizi’ gasp etti”

3
Erhan Arıklı
reklam alani

Başbakan Yardımcı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, dün akşam Bakanlar Kurulu’nun aldığı kararların ardından Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin yeni bir karar almasını eleştirerek, Komite’nin Bakanlar Kurulu’nun yetkisini gasp ettiğini söyledi.

Kıbrıs Postası’nin Dijital Yayınlar Koordinatörü Canan Onurer ile Haber Müdürü Ulaş Barış’ın; Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi ile hükümetin “kapanma” konusunda yaşadığı anlaşmazlıkla ilgili başlattığı özel yayına telefon bağlantısı ile katılan Başbakan Yardımcı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, açıklama yaptı.

Arıklı, oluşan ‘kaosun’ sebebi olarak bakanların olmadığını ifade ederek, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komite’nin Bakanlar Kurulu kararlarının ‘hiçe’ saydığını dile getirdi.

Sokağa çıkma yasağı kararının Bakanlar Kurulu’nun yetkisinde olduğuna dikkat çeken Erhan Arıklı, “Kendi ukdesinde olmayan yetkiyi kullanarak, ilan etmesi yetki gaspıdır” dedi.

Komite’nin karar alma yetkisi olmadığını sadece önerilerini Sağlık Bakanı’na sunabileceğini ifade eden Arıklı, asıl sorumlu kişinin bakan olduğuna vurgu yaptı.

Arıklı, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu’nun kararlarının revize edileceğini ve 11 Ocak tarihinde alınan kararların devam ettiğinin de altını çizdi.

reklam alani
Paylaş