Ercan’daki sis, bugün de devam ediyor

85
reklam alani

Ercan Havalimanı’ndaki yoğun sis, bazı uçuşların gecikmeli yapılmasına neden oldu. Dün gece yarısı, uçuşlarda görüş mesafesinin güvenlik derecesinin altına düşmesine neden olan yoğun sis, iki uçuşun gecikmeli, iki uçağın da planlanan havalimanın dışındaki başka bir havalimanına iniş yapmasını neden oldu.

Sisten dolayı uçak seferlerinin gecikmeli yapılması, dönüş yapan yolcuları olumsuz etkilerken, uçuşların ertelenmesinden ötürü birçok yolcu havalimanındaki bekleme salonundaki banklarda yattı; bazıları da uçuşlarını yeniden düzenlemek için uçak bilet satış noktalarına koştu.

Uçuşların gecikmeli yapılmasından dolayı seyahatlerini zamanında gerçekleştiremeyen bazı yolcular, işlerinde sorun yaşadı; bazı yolcular da geç kaldıkları için hayli üzgün oldukları gözlemlendi.

Yaşanan gecikmelerle ilgili Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Dairesi Müdürü Mustafa Sufi ve Meteoroloji Dairesi Müdürü Raif İlker Buran birer açıklama yaptı.

Sufi: İki gecikmeli, iki de başka havalimanlarına iniş yapıldı

Sivil Havacılık Dairesi Müdürü Mustafa Sufi, yoğun sisten dolayı toplam dört uçuşun gecikmeli olarak seferlerini gerçekleştirdiklerini belirterek, sisin kalkmasının ardından herhangi bir gecikmenin yaşanmaması için uçuşların yeniden düzenlendiğini aktardı.

Sufi, yoğun sisten dolayı iki uçuşun gecikmeli yapıldığını, iki uçağın da iniş yapamadığından dolayı başka havalimanlarına yönlendirildiğini belirterek, yaşanan aksaklıktan dolayı uçakların, planlanan havayollarına istenilen saatlerde iniş yapamadığını söyledi.

Buran: Adveksiyon sisinden dolayı oluşuyor

Bugün de aynı şekilde yoğun bir sis beklediklerini belirten Meteoroloji Dairesi Müdürü Raif İlker Buran, hava tahmin raporlarını sistemde açıkladıklarını ve hava yolu şirketlerinin buna göre tedbirlerini almaları gerektiğini söyledi.

Buran, 9 saat önce yayınlandıkları gerekli tahmin raporlarını hava meydanlarında hizmet veren şirketlerin uçuş harekât uzmanlarının (Dispecler), uyanık davranarak, bu raporu tüm havacılık kuralları gözetilerek güvenli bir uçuşun sağlanmasında pilotla ortak bir şekilde yürütmesi gerektiğini vurguladı.

Buran, nemli ve sıcak hava kütlesinin daha soğuk yüzeye doğru hareket etmesinden dolayı ‘adveksiyon sisinin’ oluştuğunu vurgulayarak, havanın alt katmalarının soğuması ve yoğunlaşmasıyla bu sisin oluştuğunu açıkladı.

Buran son olarak, meteorolojinin de üstüne düşeni yapması gerektiğini anımsatarak, bunu yaptıklarını ve yapmaya da devam edeceklerini sözlerine ekledi.

reklam alani
KaynakKıbrıs Gazetesi
Paylaş