Emirnamenin kaldırılmasına ilişkin karara ara emri: Emirname yürürlükte!

13

Şehir Plancıları Odası Başkanı Refikoğlu, önce yayınlanan; ardından da Başbakan’ın “sehven” yayınlandığına yönelik açıklamasıyla kaldırılmasına karar verilen emirnamenin yürürlükte olduğunu, “kaldırılmasına yönelik karara” ilişkinse ara emri kararı alındığını açıkladı.

KTMMOB ile Şehir Plancıları Odası’nın açtığı Yüksek İdare Mahkemesi (YİM) davası sayesinde; önce yayınlanan, ardından da Başbakan’ın “sehven” yayınlandığına yönelik açıklamasıyla kaldırılmasına karar verilen emirname yeniden yürürlüğe girdi.
reklam alani

Mahkeme, emirnamenin kaldırılmasına yönelik Resmi Gazete’de yayımlanan karara ilişkin ara emri kararı aldı.

15 Temmuzda çıkarılan emirname, şu an yürürlükte…

Konuyla ilgili kişisel sosyal medya hesabı üzerinden açıklamada bulunan Şehir Plancıları Odası Başkanı Merter Refikoğlu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“KTMMOB ile beraber Şehir Plancıları Odası’nın açmış olduğu YİM davası ile, Başbakanın “sehven” hata yapıp emirnameyi kaldırması kararına ara emri alındı. Mahkeme 15 Temmuzda çıkarılan emirnamenin devam ettiğini belirtti. Özelde Mağusa, İskele, Yeniboğaziçi, genelde tüm adaya hayırlı olsun.”

NE OLMUŞTU?

İçişleri Bakanlığı tarafından Başbakanlık’a gönderilen “Gazimağusa, İskele ve Yeniboğaziçi Bölgesi- Geçiş Süreci 2 (Değişiklik) Emirnamesi” 14 Temmuz tarihli Resmi Gazete’de yayımlanmış ancak ertesi gün, “müktesep hakları ortadan kaldırması nedeniyle” Başbakan’ın danıştığı Başsavcılık ve hukukçular tarafınca “yeni bir Emirname” olarak nitelendirilmesi sonucu iptal edilmişti.

KTMMOB Şehir Plancıları Odası’nın açmış olduğu YİM davası ile, Başbakanın “sehven” hata yapıp emirnameyi kaldırması…

Posted by Merter Refikoglu on Thursday, July 23, 2020

reklam alani
Paylaş