DAÜ – KAEM 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle mesaj yayınladı

18
reklam alani

Doğu Akdeniz Üniversitesi Kadın Araştırmaları ve Eğitimi Merkezi (DAÜ- KAEM) 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle mesaj yayınladı. Söz konusu mesajda şu ifadelere yer verildi:

“8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, kadınların cinsiyet ayrımcılığına karşı başkaldırısının en önemli simgelerindendir. 163 yıl önce, eşit işe karşı eşit ücret sloganıyla kötü çalışma koşullarına karşı ölümü göze alarak mücadele başlatan kadınlar, günümüzde de insan hakları temelinde eşitlik ve özgürlük mücadelesini kararlılıkla sürdürmektedir.

Hayatın her alanındaki cinsiyet temelli ayrımcılığın ve bunun bir görünümü olan toplumsal cinsiyete dayalı şiddetin önlenmesi, ancak toplumsal cinsiyet eşitliğine dair uluslarüstü standartların gereklerinin yerine getirilmesiyle mümkündür. Bunun yolu ise, bu amaca yönelik yasal düzenlemelerin ve bunları etkin şekilde uygulayacak mekanizmalar ile çoklu politikaların hayata geçirilmesidir.

Söz konusu eşitlik mücadelesinde Doğu Akdeniz Üniversitesi Kadın Araştırmaları ve Eğitimi Merkezi (DAÜ-KAEM) de üzerine düşen toplumsal sorumluluğun bilincinde olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Bu vesileyle insan hakları temelinde kadınların siyasal, sosyal ve ekonomik yaşamda hak ettikleri yere geldikleri eşit bir dünya özlemi ile 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutlarız”.

reklam alani
Paylaş