Çin’den koronavirüs salgını hakkında korkunç açıklama!

110

Koronavirüs kabusunda korkunç açıklama: “Cesetleri yakmaya yetişemiyoruz”

reklam alani

Çin’de, koronavirüs nedeniyle bugüne kadarki en ölümcül gün yaşandı ve son 24 saatte 73 kişi hayatını kaybetti. Salgın nedeniyle can kaybı ise 564’e yükselirken Çin’de halk gerçek sayının bundan çok daha yüksek olduğuna inanıyor. Çin’deki cenaze evi çalışanları ise haftanın her günü ve günün 24 saati çalıştıklarını iddia ediyor. Çalışanlar, günde 100’ün üzerinde ceset yaktıklarını söylerken, kentin üstüne çöken gizemli sisin sebebinin de yakılan cesetler olduğuna inanılıyor.

Gelen son dakika haberine göre korkulan oluyor, ölü sayısı giderek yükseliyor. Çin’de, koronavirüsten son 24 saatte yaşanan can kaybı 73, tespit edilen vaka sayısı ise 3 bin 694 olarak açıklandı. Salgın nedeniyle can kaybı ise 564’e yükseldi.

Virüsten etkilenenlerin sayısı, 3 bin 859’unun durumu ciddi olmak üzere 28 bin 18, durumu şüpheli olanların sayısı ise 24 bin 702 olarak açıklanırken, müşahede altına alınanların sayısı da 186 bin 354’e ulaştı. 24 saat içinde 73 kişinin daha hayatını kaybetmesi endişe yaratırken, salgının sıfır noktası olan Wuhan’da bir cenaze evinde çalışanlar, durumun çok daha ciddi olduğunu ileri sürüyor. Çinli yetkililerin panik yaratmamak adına gerçek sayıyı gizli tuttuğunu ileri süren cenaze evi çalışanları, 7/24 çalıştıklarını ve her gün yaklaşık 100 ceset yaktıklarını iddia etti.

Çin Sivil İşler Bakanlığı ve Kamu Güvenliği Bakanlığı, Ulusal Sağlık Komisyonu’nu, Corona virüs salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerle ilgili katı bir protokol yayınlamıştı. Protokole göre, salgını kontrol altına alma adına koronavirüs kurbanlarının gömülmesi yasaklanmıştı. Yakılma işlemi ise belirlenen en yakın cenaze evinde gerçekleşecekti. Cesetlerin farklı bölgelere taşınması ve mezarlara gömülmesi yasaklanmıştı.

Caidan Cenaze Evi’nde çalışan bir görevli, 28 Ocak tarihinden beri her gün en az 100 ceset yaktıklarını ve aralıksız çalıştıklarını söyledi. Kendini sadece “Yun” olarak tanıtan çalışan görevli, cenaze evinde çalışan kişilerin yüzde 90’ının haftanın her günü ve günün her saati ara vermeden çalıştıklarını ve insan gücünün yetersiz kaldığını anlattı. “Sadece biz değil, Wuhan’daki her cenaze evi bizimle aynı tempoda çalışıyor” diyen Yun, Wuhan Tongji Hastanesi, Wuhan No:13 Hastanesi ve yeni inşa edilen Huoshenshan Hastanesinin yanı sıra birkaç küçük hastaneden ceset topladıklarını iddia etti. “Her gün en az 100 ceset torbasına ihtiyacımız oluyor” diyen diğer Yun, diğer krematoryumlarda çalışanlarla da konuştuğunu, onların da aynı tempoda çalıştıklarını ileri sürdü.

Yun, gün içinde ancak buldukları bir sandalye üzerinde kestirecek kadar vakitleri olduğunu ve cesetleri uzun süre açıkta bırakamadıklarını söyledi. Yun ayrıca, üzerilerine her zaman koruyucu kıyafetler olduğunu, bu kıyafetleri çıkarmamak için de çok ender yemek yediklerini, su içtiklerini veya tuvalete gittiklerini söyledi.

Daha önce hastanelerde görevli doktorların da koruyucu kıyafetleri çıkarmamak adına yetişkin bezi takarak çalıştığı haberleri yayılmıştı.

Yun, cenaze evinde çalışan kadın personelin sürekli çalan telefonlara cevap vererek ortamın temizliği ve dezenfekte edilmesiyle ilgilendiğini, erkek personelin ise hastanelere giderek cesetleri toplayıp getirdiğini ve yakılma işlemleriyle ilgilendiğini söyledi. Yetersiz imkanlarda çalıştıklarını anlatan Yun, plastik bulaşık eldiveni ve deniz gözlüğü takmak zorunda olduklarını da anlattı.

Öte yandan şehrin üstüne birdenbire çok yoğun bir sisin çöktüğü, bunun sebebinin de krematoryumlarda yakılan ceset sayısını fazlalığı olduğu ileri sürülüyor. Ürkütücü görüntüler sosyal medya hesaplarından paylaşılıyor.

New York Times gazetesinin haberine göre, Wuhan halkının büyük bölümü, Çinli yetkililerin kendilerine ve dünyaya açıkladıkları ölü sayısının gerçeği yansıtmadığına inanıyor. Ülkedeki salgından dolayı son 24 saatte 73 can kaybı yaşanırken, bu ölümlerin 70’i salgının merkez üssü Hubey eyaletinde, biri Tiencin kentinde, diğer ikisi de Heylongciang ve Guicou eyaletlerinde gerçekleşti. Ayrıca son 24 saatte tespit edilen yeni koronavirüs vakası da 3 bin 694 oldu. Ülkedeki toplam can kayıplarının 549’u Hubey eyaletinde gerçekleşirken, diğer eyaletlerden Hınan’da 2, Sıçuan’da 1, Heylongciang’da 3, Hıbey’de 1, Haynan’da 1, Guicou’da 1 kişi yaşamını yitirdi. Merkeze doğrudan bağlı kentlerde ise Pekin’de 1, Şanghay’da 1, Tiencin’de 1, Çongçing’de 2 kişi yaşamını yitirirken, Hong Kong’da can kaybı 1 oldu.

Yeni tip koronavirüs, ilk olarak Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık’ta tespit edilmişti. Wuhan Belediyesi Sağlık Komisyonu, 31 Aralık’ta kentteki Huanan Deniz Ürünleri Pazarı ile teması bulunan 27 kişide daha “gizemli” hastalığın görüldüğünü açıklamış ve pazarı kapatmıştı. Virüsün kısa sürede Wuhan’dan diğer kent ve eyaletlere sıçraması nedeniyle 22 Ocak’tan bu yana başta Vuhan olmak üzere Hubey eyaletine bağlı irili ufaklı 17 kentte toplu ulaşım durdurulmuştu. Kentlerin nüfusu 50 milyonu buluyor. Salgın nedeniyle çok sayıda hava yolu şirketi Çin’e uçuşlarını askıya almıştı. Bugüne kadar Çin dışında Filipinler ve Hong Kong’da bir kişi koronavirüsten yaşamını yitirmişti.

 

reklam alani
Paylaş