Çin’den ABD’nin 2020 Ulusal Savunma Yetki Yasası’na tepki

6
reklam alani

Bakanlık Sözcüsü Vu Çien, başkent Pekin’de düzenlediği basın toplantısında, ilgili yetki yasasının soğuk savaş mantalitesi barındırdığını söyledi.

Yasada, “Çin ordusu tehdidinin” abartıldığını kaydeden Vu, ABD yönetiminin, Tayvan, Hong Kong Özel İdari Bölgesi ve Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ne müdahale ettiğini belirterek “Çin ordusu, buna (yasaya) kesinlikle karşı çıkıyor.” dedi.

Sözcü Vu, Tayvan’ın Çin’in ayrılmaz bir parçası olduğunu savunarak, “Herhangi bir ülkenin Tayvan ile herhangi bir şekilde askeri ilişki kurmasına kesinlikle karşı çıkıyoruz. Hiç kimsenin, hiçbir zaman Tayvan’ı Çin’den herhangi bir şekilde ayırmasına izin vermeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

ABD’nin, Çin’in kalkınmasını engelleyen girişimlerinin başarılı olamayacağının altını çizen Vu, “Nihayetinde kaldırdığı taş kendi ayağını ezecek.” ifadelerini kullandı.

Vu, ABD’yi soğuk savaş mantalitesini terk etmeye ve ilgili yasanın Çin’i olumsuz etkileyen maddelerini uygulamamaya davet etti.

ABD Başkanı Donald Trump, 2020 Ulusal Savunma Yetki Yasası’nı (NDAA) imzalayarak, ülke tarihindeki en yüksek savunma bütçesini (738 milyar dolar) hayata geçirmiş, söz konusu yasayla ABD’nin 6’ncı askeri hizmet kuvveti olarak Uzay Kuvvet Komutanlığı kurulmuştu.

Yasa, Pentagon’a 635 milyar doları temel harcama, 71,5 milyar doları Denizaşırı Muhtemel Operasyonlar fonu, 23,1 milyar doları Enerji Bakanlığı bünyesinde yapılacak savunma ve 8,1 milyar doları diğer savunma harcamaları olmak üzere toplam 738 milyar dolarlık bütçe tahsis ediyor.

reklam alani
Paylaş