Cezalar artıyor, yerel yönetimlere daha fazla yetki veriliyor

7
Bulaşıcı Hastalıklar (Değişiklik) Yasa Tasarısı
reklam alani

Bulaşıcı Hastalıklar (Değişiklik) Yasa Tasarısı”, Meclis Genel Kurulu’nda oy birliğiyle onayladı. Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesi beklenen değişiklikle; koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirlere uymayanlara yönelik cezalar artacak, denetim mekanizması noktasında yerel yönetimlere daha geniş haklar verilmiş olacak.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, “Bulaşıcı Hastalıklar (Değişiklik) Yasa Tasarısı”nı oy birliğiyle onayladı.

Önümüzdeki günlerde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesi beklenen değişiklikle, Koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirlere uymayanlara yönelik cezalar artacak, denetim mekanizması noktasında yerel yönetimlere daha geniş haklar verilmiş olacak.

Bulaşıcı Hastalıklar (Değişiklik) Yasa Tasarısı”nın Resmi Gazete’de yayınlanması ve yürürlüğe girmesiyle birlikte, tedbirlere uymayanlara yönelik cezalar şu şekilde olacak:

  • Maske veya sosyal mesafe kurallarına uymayanlar, aylık brüt asgari üretin 10’da 1’i tutarında idari para cezasına çarptırılacak.
  • Bakanlıkça imzalatılan taahhütnamenin içeriğindeki beyana veya taahhütlere ilişkin kurallara uymayan, izolasyon (tecrit) kuralına uymayan veya karantina kurallarına uymayanlar, mahkumiyetleri halinde, aylık brüt asgari ücretin 5 katı tutarına kadar para cezasına veya bir yıla kadar hapis cezasına veya her iki cezaya birden çarptırılabilecek.
  • Ev karantinası kurallarına uyulmaması halinde, aylık brüt asgari ücretin iki katı tutarında idari para cezası uygulanacak.
  • Ev karantinası kurallarına aykırı davranan kişi veya kişiler, Bakanlığın belirlediği Merkezi Karantinaya yerleştirilebilecek ve uygulanan karantina ücretini, karantinaya giren kişi karşılayacak.
  • PCR testi veya astalığın tespiti için yapılması gerekli görülen tanı ve tarama testleri yapılması gereken sürede yapılması gerektiği ile ilgili yayınlanan karara uyulmaması halinde yurttaşlara aylık brüt asgari ücretin beş katı tutarında idari para cezası uygulanacak.
  • Hastalığın tespiti ve bulaşıcılığını önlemek amacı ile yapılacak olan testler sonucunda hasta olduğu tespit edilen kişi ve temaslılarına uygulanacak olan karantina koşullarına ile ilgili yayınlanan karara uyulmaması halinde, kişi ile işverene aylık brüt asgari ücretin altı katı tutarında idari para cezası uygulanacak.
  • Toplu yaşam alanlarından sorumlu yetkililer, işletme yetkilisi, iş yeri yetkilisi ve eğlence yeri yetkilisi bu tür işletmelerin tüzel kişi olması halinde tüzel kişi yetkilileri ile organizasyon veya etkinlik düzenleyen yetkililer, aylık brüt asgari ücretin sekiz katı tutarında idari para cezası verilebilecek ve bu yerler bir hafta süreyle kapatılacak, organizasyon ve etkinlikler derhal durdurulacak.
  • İdari para cezalarını 30 gün içerisinde ödemeyenler, bir suç işlemiş sayılacak ve mahkemeye intikali ve mahkumiyet halinde, aylık brüt asgari ücretin 10 katı tutarına kadar para cezasına veya bir yıla kadar hapis cezasına veya her iki cezaya birden çarptırabilecek.
reklam alani
Paylaş