Cep Mağusa, Türkçe ve İngilizce dillerinde iki ayrı kitapçık olarak yayınlandı.

68
reklam alani

Gazimağusa’nın, Kaleiçi’nden St. Barnabas’a, kiliselerinden camilerine ve günümüze kadar gelmiş zengin tarihi dokusunu muhteşem fotoğraflar ile yansıtan 120 sayfalık “Cep Mağusa” ismini taşıyan kitapçık, Türkçe ve İngilizce dillerinde iki ayrı kitapçık olarak yayına hazırlandı.

KKTC Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın katkılarıyla, North Cyprus UK Direktörü Zorlu Cezaroğlu’nun muhteşem fotoğraflarıyla ve Serdar Atai’nin anlatımıyla hazırlanan “Cep Mağusa”, önümüzdeki günlerde tüm kitapçılarda satışa sunulacak.

North Cyprus UK yayınlarından çıkan kitapçık, tarihi eserleriyle ünlü kentte bir ilk olacak. Kitabı inceleyenler daha şimdiden kitabın zengin ve kaliteli içeriğinden ötürü “Cep Herkülü” benzetmesi yapıyor. Kitapçığın Avrupa başkentlerini tanıtan kitapçıklardan hiçbir eksiği olmadığı belirtiliyor.

“5 yıldır kafamızdaydı”

Gazetemiz KIBRIS’a konuşan kitabın anlatımını yapan Serdar Atai, projenin 5 yıl önceden kafalarında olduğunu ancak daha başka projelerin araya girmesiyle kitabın bugüne kadar sarktığını söyledi.

Serdar Atai, geçen sürede Zorlu Cezaroğlu’nun Gazimağusa’nın değişik mevsimlere ait fotoğraflarını çekerek kültürel mirasa yönelik çok zengin bir fotoğraf arşivi yarattığını kaydetti.

Kitapta görülen fotoğrafların binlerce fotoğraf arasından seçkisinin yapıldığını anlatan Atai, anlatımda ise tarihi eserlerin geçmişine ilaveten, yıllardır yaşlılardan da dinlenen hikâye ve efsaneleri bir araya getirerek bir anlatım modeli benimsediklerini belirtti.

Serdar Atai, rahat okunan ve Gazimağusa’yı görmeye gelen ziyaretçilere ve gezginlere kolay erişim imkânı sağlayan her türlü bilgiyi içeriğinde bulunduran “Cep Herkülü” diye adlandırılabilecek bir kitapçık yarattıklarını dile getirdi.

Kitapçığın arka iç kapağında çıkarılabilir bir Mağusa Suriçi haritası ve Kıbrıs haritası sunduklarını söyleyen Atai, kitapçıkta yaklaşık 50 tane ziyaret edilmesi gereken anıtsal eserin yer aldığı bu haritada, 40 tanesi Suriçi’nde, 10 tanesi de Surlar dışında ziyaret edilecek nokta belirlediklerini açıkladı.

“Kuzey Kıbrıs’ta bir ilk”

Serdar Atai, yaptıkları çalışmanın Kuzey Kıbrıs’ta bir ilk olduğunu söyleyebileceklerini ifade etti. İçerik olarak da, fotoğraf olarak da Avrupa başkentlerini tanıtan kitapçıklardan eksiği olmayan bir kitapçık üretmeyi başardıklarına inandığını söyledi.

Zorlu Cezaroğlu’nun uzun yıllar basın yayın sektöründe emek vermesinin bu kaliteyi ciddi oranda katkı sağladığı

inancında olduğunun altını çizen Atai, bu vesile ile de çalışmalarını desteklemeye değer gören ve kendisi de Mağusalı olduğu için yapmak istediklerini gayet iyi algılayan Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu’na maddi ve manevi destekleri için teşekkür etti.

Serdar Atai, bu tarz ürünlerin Kuzey Kıbrıs’ın dünya turizm pazarlarında tanıtımı için küçük ama son derece önemli bir enstrüman olduğuna dikkat çekti.

Bakan Ataoğlu’nun da bunun çok iyi farkında olduğunu ve yıllardır ihmal edilen Mağusa’ya gereken önemi verdiğinin herkesçe bilinmesini istediklerini kaydeden Atai, ilgilenenlerin önümüzdeki haftalarda kitapçılara dağıtımı yapılacak “Cep Mağusa” kitapçığını temin edebileceklerini belirtti.

reklam alani
Paylaş