Çavuşoğlu, sanayileşme yönünde arzu edilen adımların atılamadığını söyledi

75
reklam alani

Lapta Belediyesi ile Çamlıbel Bucağını  Güzelleştirme Kalkındırma ve  Yaşatma Derneği (ÇAMSEV)  işbirliğinde bu yıl 6’ıncısı düzenlenen Festival yarın akşam sona erecek.

Festival kapsamında, birçok  sosyal ve kültürel etkinlik yapılıyor.

Festivalin açılışına,  Başbakan Hüseyin Özgürgün, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, İçişleri Bakanı Kutlu Evren, bazı milletvekilleri,Belediye Başkanları,  Girne Kaymakamı Mustafa Erişmen, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü ve bölge halkı katıldı.

Festival etkinlikleri, Yusuf Akmandor anısına  hayat geçirilen “Eko Pazar Alanı”nın açılışıyla başladı.

Festivalin açılışında konuşan, Çamlıbel Bucağını  Güzelleştirme Kalkındırma ve  Yaşatma Derneği Başkanı  Adıgüzel Akdeniz, Festivalde yer alan   “Eko Pazar”  ve etkinlik  alanının düzenlenmesine katkı  koyan Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy’a, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst’e, Karayolları dairesine  ve etkinliğe katkı sağlayan herkese teşekkür etti.

Lapta Belediye Başkanı Fuat  Namsoy da , Lapta Belediyesi  olarak vizyonlarının, turizm yoluyla bölgesel kalkınmanın  sağlanması olduğunu vurguladı.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Tarım Master Planı’nın bir ay içerisinde yayınlanacağını belirtti.

Çavuşoğlu, açılışına katıldığı 6. Çamlıbel Domastes Festivali’nde Yusuf Akmandor anısına kurulan Ekolojik Pazar’ın açılışını da gerçekleştirdi.

Nazım Çavuşoğlu, festival açılışında yaptığı konuşmada, sanayileşme yönünde arzu edilen adımların atılamadığını da ifade etti.

Hükümetin bu dönemde tarıma ve turizme büyük önem verdiğini belirten Bakan Çavuşoğlu, “KKTC’de hiç yapılmayan birçok çalıştayı bu dönemde gerçekleştirdik. Süt Çalıştayı, Hayvancılık Çalıştayı, Gıda Güvenliği Çalıştayı, Bitki Deseni Planı ve bunların toplamında oluşan Tarım Master Planını hayat geçirmek için büyük bir çaba ortaya koyduk” dedi.

Tarım Master Planı’nın bir ay içerisinde yayınlanacağını da belirten Çavuşoğlu, “Plan, ülkede başıboş bir şekilde yönetilen tarımı, düzensizlik içerisinde ekonomik değersizleşmeye yönelik kontrolsüz üretimleri, planlama ve bölgeler bazındaki üretim çalışmalarıyla gelecekte çok iyi bir noktaya getirecektir” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, Türkiye’den gelen suyun tarımda ne zaman kullanılacağı yönündeki beklentilere en kısa sürede olumlu yanıt vermeye çalıştıklarını ancak projelerin hayata geçmemesinde yaşanan 3 yıllık kaybı da dikkate almak gerektiğini söyledi.

“TARIM SULAMA SUYU TÜNELİ İHALESİ GÜNDEMDE”

Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“Tarım suyu ile ilgili en az kaybettiğimiz 3 yıl vardır. Bizler görevden gittikten sonra su konusunda durdurulan birçok çalışmayla ülkeye zaman kaybı yaşatıldı. Göreve gelir gelmez bunu telafi etmek için ortaya koyduğumuz çabalar sonucunda yaklaşık olarak şu an ülkenin yüzde 80’ine içme kullanım suyu ulaşırken,10 Ağustos’ta ihaleye çıkılacak olan tarım sulama suyu tüneli ihalesi gündemdedir. Yine Güzelyurt ve Mesarya sulama projeleri için ihaleye çıkılması yönündeki çalışmalar da ülkeye hayat verecektir”

KKTC’de sadece üretime değil paralelinde sanayiye de önem vererek, geliştirmek gerektiğini vurgulayan Bakan Çavuşoğlu, “Yazın tükettiğimiz domatesin kışın da salçasını kullanabileceğimiz bir sanayiye ulaşabilmemiz gerekiyor. Bunun diğer versiyonlarını da hayata geçirmeliyiz. Bunun için Kalkınma Bankamız, hükümetimiz her anlamda destek olmaya hazırdır” diye konuştu.

Bakan Çavuşoğlu konuşmasının sonunda KKTC halkının hem üretmeye hem de sanayileşmeye talip olduğunu ve bu doğrultuda hep birlikte çalışılmaya hazır olunduğunu ifade etti.

Çavuşoğlu, 6. Çamlıbel Domastes Festivalinde kurulan stantları da gezerek, vatandaşlarla sohbet etti.

reklam alani
Paylaş