Candan Avunduk’tan hellim tescili yorumu: “Oldu bitti demek için henüz erken”

5
Candan Avunduk
reklam alani

KTSO Başkanı Candan Avunduk, hellimin coğrafi işaret tescili ile ilgili karardan memnuniyet duyduklarını ancak ‘oldu bitti’ demek için de henüz erken olduğunu belirterek, “Sanki iki ay sonra hellimi tırlarla Avrupa pazarına satabileceğiz gibi hava yaratıyorlar” dedi.

Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Candan Avunduk, hellimin coğrafi tescil kararı ile ilgili TV2020’de Reşat Akar’ın sunduğu programa bağlanarak açıklamalarda bulundu.

“ERKEN SEVİNENLER VAR”

Söz konusu adımın hem iyi hem de kötü yanı olduğunu söyleyen Avunduk, bazı çevrelerin erken sevindiğini belirterek, “Öyle bir ortam yaratıldı ki, sanki iki ay sonra hellimi tırlarla Avrupa pazarına satabileceğiz. Böyle romantik rüzgarlar estiriyorlar” dedi.

Kıbrıs Türkünün yıllarca yürüttüğü hellim müdacelesinde sahnede olmayan kesimlerin nedense durumdan vafize çıkarıp bayram havası yarattığını belirten Avunduk, gerçekçi olmak gerektiğini dile getirdi.

“OLDU BİTTİ DEMEK İÇİN HENÜZ ERKEN”

Hellimin coğrafı tescilinin onaylanmasıyla Yeşil Hat Tüzüğünden degeçmesini talep ettiklerini, bu nedenle söz konusu kararın olumlu bir adım olduğunu söyleyen Avunduk, endişelerini de dile getirdi.

“Avrupa’da satılacak hellimin sağlık kontrollerinin yapılaması için yeni bir denetçi firmaya ihtiyaç var dediler. Yeşil Hat Tüzüğü açık olmasına rağmen zeytinyağ, helva gibi ürünlerimizin hala daha Rum tarafının açık ve kasıtlı engellemeleri nedeniyle ihracatı yapılamıyor” diyen Avunduk, bu durumu 10 yıldır AB’nin bilmesi ve raporlamasına rağmen, Rum tarafına herhangi bir şey demediklerini aktardı.

“10 yıllardır helva ve teyzinyağı gibi ürünler AB’ye gidemiyorsa, hellim gümrüksüz ve fonsuz gidebilir mi? Oradaki hellim üreticileri buna müsaade edecekler mi? Aynı şeyin hellimin başına gelmesinden korkuyoruz” ifadelerini kullanan Avunduk, oldu-bitti demek için henüz erken olduğunun altını çizdi.

reklam alani
Paylaş