Çakıcı, ABD elçiliğini eleştirdi.

67
reklam alani

TKP Yeni Güçler’den Milletvekili adaylığının açıklanması sonrasında ABD elçiliği tarafından sorgulanan, adaylıktan çekilmesi ve partiden istifa etmesi tehdidinde bulunulan, TKP Yeni Güçler eski PM Üyesi ve  aynı zamanda Girne 6. Sıradan Milletvekili adayı olan Hüseyin Hakansoy’un adaylıktan çekilmesine ve partiden istifasına rağmen elçilikteki görevine son verilmesinin yankıları sürerken aynı zamanda da yeni sorular gündeme geliyor.

Kıbrıs Postası’ndan  Vatan Mehmet’e konuşan TKP-YG Genel Başkanı Mehmet Çakıcı “Bizi sanki özel olarak hedef olan bu durumdayız ve bu manidar geldi doğrusu… TKP-YG ve bizim büyümemiz ABD elçiliğinin güdümünde olan bazı arkadaşları mı geride bırakacaktı da bu oldu” şeklinde sordu.

Çakıcı “Sokrates isimli bir Rum aday oldu belediye seçimlerinde Güney’de… Ancak ona aynı muamele yapılmadı. Ayrıca TDP’den de örgüt başkanı iken aday olacağında da yazılı bilgi vermiş arkadaşımız.  Buna da ses çıkmıyor. Üstelik sorgulanan arkadaşımızı yöneltilen bu sorular da ne?” diye ekledi.

Çakıcı şöyle konuştu: “Bizimde farkında olmadığımız bir durumdu. Yasamıza da bağlı ön seçim yaptık ve Girne’de Hüseyin Hakansoy adlı arkadaşımız aday oldu. Uzun yıllardır TKP’li olan, bizimle mücadele eden bir arkadaşımızdı. Adaylığının hemen ertesi günü 5 kişilik heyetle sorguya alındı.”

BELEDİYE SEÇİMLERİNDE SOKRATES İSİMLİ BİR RUM ADAY OLDU

“Şu olabilir: Denebilir ki ABD elçiliği biz çalışanımızın siyasete girmesine karşıyız, bunda bir şey yok. Yani ya siyaset ya iş denebilir buna hakları var ama sorgulanma biçimi tuhaf… Sokrates isimli bir Rum aday oldu belediye seçimlerinde Güney’de… Ancak ona aynı muamele yapılmadı.

Ayrıca TDP’den de örgüt başkanı iken aday olacağında da yazılı bilgi vermiş arkadaşımız. Buna da ses çıkmıyor. Ayrıca çağrıldığında sorguda sorular tuhaf… Fotoğraflar çıkarıyorlar. Neden Cakıcı’nın yanında duruyorsun, diyorlar. O durmuyor da sen neden duruyorsun ve sair şeklinde garip sorular soruluyor arkadaşımıza…

Öte yandan ‘Çakıcı’dan kaç para alıyorsun, diyorlar… Bunlar çok garip sorular. Böyle olduğu zamanda anlamadığımızı ifade ediyoruz.

Arkadaşımız zarar görmesin diye çekildi, birkaç gün sonra da partiden istifası istendi. Onu da yaptı. Birkaç gün sonrada işten attılar.

“BİZİ SANKİ ÖZEL OLARAK HEDEF OLAN BU DURUMDAYIZ…”

Çakıcı sözlerini şöyle tamamladı: “Bizi sanki özel olarak hedef olan bu durumdayız ve bu manidar geldi doğrusu… TKP-YG ve bizim büyümemiz ABD elçiliğinin güdümünde olan bazı arkadaşları mı geride bırakacaktı da bu oldu, diye sormakta da yarar var.

Biz bağımsızlıkçı, hiçbir uluslararası gücün güdümünde olmayan bir partiyiz. Kimse bunu engelleyemez.  Kıbrıs Türk halkının menfaati de neyse onu da yaparız. Acaba seçim sonrası olası koalisyonda herkes kendi adamını mı istiyor diye de şüphe uyandırıyor gelişmeler… Bunu da düşünmedik değil.

Bir sol partiye bağımsız duruşu olan bir arkadaşımız adaylıktan ediliyor.  Bunu başka bir elçilik mesela TC elçiliği olsa idi yer yerinden oynardı, ya da Türkiye’de CHP’ye böyle bir müdahale olsa düşünün acaba ne olurdu? Ama gariptir ki basın buna bir haber olarak bile pek ilgi göstermedi. Doğrusu bunu da yadırgıyorum. Hakansoy’u yolda bırakmadık neticede… Şu anda geçici olarak da olsa parti adına Girne bölgesinde çalışıyor.”

HAKANSOY “ADAYLIĞIM ABD ELÇİLİĞİ TARAFINDAN ENGELLENDİ” AÇIKLAMASI YAPMIŞTI

Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler’den Milletvekili adaylığının açıklanması sonrasında ABD elçiliği tarafından sorgulanan,  adaylıktan çekilmesi ve TKP Yeni Güçler’den istifa etmesi tehdidinde bulunulan, TKP Yeni Güçler eski parti meclisi Üyesi ve aynı zamanda Girne 6. Sıradan Milletvekili adayı olan Hüseyin Hakansoy, adaylıktan çekilmesine ve TKP Yeni Güçler’den istifa etmesine rağmen ABD elçiliğindeki görevine son verildiğini açıklamıştı.

Hakansoy, şu ifadeleri kullanmıştı; “ABD Elçiliğinde yaklaşık 10 yıldır çalışmaktaydım. 7 Ocak 2018 Erken seçimlerinde TKP Yeni Güçler Milletvekili adaylığı başvurusunda bulundum. Yapılan ön seçim sonrasında Girne bölgesinden 6. sıradan aday gösterildim. Milletvekili adaylığımın kesinleşmesi ve medyada yer alması sonrasında görev yaptığım ABD Elçiliğine çağrıldım. Elçilikte görevli 5 kişi tarafından sorgulandım. Yapılan sorguda bana neden TKP Yeni Güçler’den Milletvekili adayı olmak istediğim soruldu. Sorguda önüme TKP Yeni Güçler Genel Başkanı Mehmet Çakıcı ile çekilmiş fotoğraflar koyularak, “Çakıcı ile neden yan yana fotoğraflarım bulunduğunu, fotoğraflarda yer alan ve arka planda görünen Ali Şammali isimli arkadaşımız işaret edilerek, “Niye onunla değil de Çakıcı’nın yanında önde yer alıyorsun”, Çakıcı ile aramda nasıl bir ilişki olduğu ve Çakıcı’dan ne kadar para alıyorum” gibi bazı sorular soruldu.

Bende kendilerine ailecek uzun yıllardır TKP’li olduğumuzu ve aynı zamanda TKP Yeni Güçler Parti Meclisi üyesi olduğumu söyledim. Partime ve ülkeme hizmet vermek adına Milletvekili adayı olduğumu söyledim. Bana bunu kabul edemeyeceklerini ve milletvekili adaylığından çekilmemi söylediler ve istifa etmezsem işten çıkaracakları tehdidinde bulundular. Daha sonrasında bu konuyu konuşmak üzere TKP Yeni Güçler Genel Başkanı Mehmet Çakıcı’ya gittim. Başkanıma olayı tüm çıplaklığı ile anlattım. Başkanım kararın bana ait olduğunu, işsiz kalmamı istemediklerini söylediler. Bende evli ve 2 yaşında bir çocuğum olması nedeniyle işimi tercih ettim. TKP Yeni Güçler Milletvekili adaylığımdan vazgeçtiğimi ABD elçiliğine bildirdim. Bana cevap olarak, sadece Milletvekilliği adaylığımdan değil, partideki tüm görevlerimden istifa etmem gerektiğini söylediler. Bende daha sonrasında TKP Yeni Güçler’deki tüm görevlerimden istifa ettim ve elçiliğe bildirdim. Yaklaşık 3 hafta sonra ABD elçiliğine tekrar çağrıldım ve şahsıma farklı gerekçeler mazeret gösterilerek işten çıkarıldığımı söylediler.”

“BÜYÜK BİR HAKSIZLIĞA UĞRADIM. İŞİMDEN OLDUM”

“Büyük bir haksızlığa uğradım. İşimden oldum. TKP Yeni Güçler Milletvekili adaylığım ve üyeliğim bir suç unsuru olarak kabul edildi ve ABD Elçiliği tarafından işime son verildi. Buradan söylüyorum, herkes bilsin ki ne yaparlarsa yapsınlar beni yıldıramazlar, TKP sevgisini ve aşkını kalbimden hiçbir güç söküp atamaz.”

reklam alani
Paylaş