Beyarmudu ile Bergama Belediyesi, ‘Kardeşlik Protokolü’ imzalandı.

74
reklam alani

Beyarmudu (Pergama) Belediyesi ile Türkiye’deki Bergama Belediyesi arasında ‘Kardeşlik Protokolü’ imzalandı.

Bergama Belediyesi’ndeki imza törenine Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç ve Beyarmudu Belediye Başkanı İlker Edip yanında iki belediyenin meclis üyeleri ve birim amirleri katıldı.

Beyarmudu Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, imza töreninde konuşan Bergama Belediye Başkanı Gönenç, “Bizim Beyarmudu ile kardeş şehir olmamızda başlıca etkenlerden biri tarihsel ortaklığımızdır” dedi.

Gönenç şöyle devam etti:
“Bu ortaklık yıllar önce Bergamalı bir hemşerimizin Kıbrıs’a gidip yerleşmesi ile başlamış. Bugün burada konuğumuz olan Belediye Başkanımızın kimliğinde doğum yeri Pergama yazmaktadır. Bundan sonra aramızdaki bu tarihsel ilişkinin Beyarmudu ve Bergama’da yaşayan vatandaşlarımızın, gençlerimizin, öğrencilerimizin arasında da dostluğa ve kardeşliğe dönüşmesi için elimizden geleni yapacağız. Kültürel etkinliklerimizi ortaklaştıracağız.”

Beyarmudu Belediye Başkanı Edip de şunları kaydetti:

“Bizim için mutlu bir gün. Tarihsel olarak Beyarmudu’nun eski ismi Pergama’dır. Yıllar önce 1800’lerde Bergama’dan gelen Köşe Hasan adlı kişinin ilk yerleşimi gerçekleştirmesi ile adını Pergama olarak almıştır. 1970’li yıllara kadar bu ismi taşımış ancak daha sonra Kıbrıs’taki birçok Türk köyünün adı değişirken burası da Beyarmudu olarak değiştirilmiştir.  Halk arasındaki ismi halen Pergama’dır. Vatandaşlarımız arasında araştırma yapsak adının tekrar Pergama olmasını isterler diye düşünüyorum. Bizim gönüllerimizin yıllar öncesinden kardeş olarak bağlandığını görüyorum. Bu açıdan çok anlamlı bir kardeşliğe imza atıyoruz.”

Beyarmudu Belediye Başkanı ve beraberindekiler, Bergama’nın ören yerlerini, Akropol’ü, Asklepion’u, Kızıl Avlu’yu ve eski tarihsel mahalleleri de gezdi.

reklam alani
Paylaş