Basın-Sen: “Ersin Tatar gazetecileri hedef gösterdi”

5
Basın-Sen
reklam alani

Basın-Sen, Başbakan Ersin Tatar’ı gazetecilerin haber yapma ve toplumun haber alma özgürlüğünü tehdit etmekle suçladı.

Basın-Sen yaptığı açıklama ile, Özgür Gazete’de yer alan habere ilişkin, haberin ifade özgürlüğü içinde yapıldığını ancak Ersin Tatar’ın habere karşılık yaptığı açıklamanın demorasiden yoksun ve çağdışı olduğunu, gazetecilerin hedef gösterildiğini vurguladı.

Basın-Sen’den yapılan açıklamada, Özgür Gazete’nin bugün yayınladığı haberin tamamen ifade özgürlüğü içerisinde olduğu belirtilerek, “Başbakan Ersin Tatar’ın ise bu habere karşılık yaptığı açıklama demokrasiden yoksun ve çağdışıdır. Sayın Tatar, gazetecilerin haber yapma, toplumun ise haber alma özgürlüğünü resmen tehdit etmiştir” ifadeleri yer aldı.

“Tatar’ın gazetecileri hedef olarak gösterdiği” belirtilen açıklamanın devamı şöyle:

“Hatta daha ileri giderek suç örgütü mensubu ilan etmiştir. Kültürümüze aykırı bu dikta tutumu kabullenebilmemiz mümkün değildir. Sayın Tatar açıklamasının içerisinde ‘Türkiyeli yetkililerle açıklayamayacağımız hiçbir görüşmemiz yoktur’ sözlerine yer vermiştir. Beklentimiz, Tatar’ın bu söyleminin arkasında durması ve açıklanabilir olduğunu söylediği görüşmelerin fotoğraflanmasından rahatsız olmamasıdır. Aksi halde ortaya koyduğu bu tavır ve tehditle resmen haberin içeriğini doğrulamış bulunmaktadır. İfade özgürlüğüne karşı yapılan bu saldırıdan vazgeçilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde açılacak olan yaranın kapanması mümkün olmayacaktır

Sosyal medya üzerinden ise bahse konu haberin altına yapılan ahlak dışı yorumlar içimizdeki bir kesimin tahammülsüzlüğünü göstermektedir. Özellikle gazetecilerin özel hayatları hakkında ortaya atılan yalanların tümü hakaretlerle birlikte tarafımızca yargıya taşınacaktır. Hiçbir gücün bu ülkede ifade özgürlüğünü engellemesine müsade etmeyeceğiz. O nedenle tüm insanlarımızı bu süreçte sağduyulu olmaya ve özgürlüklere saygılı bir şekilde davranmaya davet ediyoruz.”

reklam alani
Paylaş