Başbakan Ersin Tatar, “KKTC, Türkiye’nin garantörlüğünden asla vazgeçmez”

8
Başbakan Ersin Tatar
reklam alani

Başbakan Ersin Tatar, Doğu Akdeniz’deki gelişmelere değinerek, KKTC’nin Türkiye’nin garantörlüğünden asla vazgeçmeyeceğini aktardı.

Başbakanı Ersin Tatar, TRT Haber canlı yayın konuğu olarak katıldı. Tatar, Doğu Akdeniz’deki gelişmeler hakkında açıklamalarda bulundu.

Başbakan Tatar, “Doğu Akdeniz’deki hak ve çıkarlarımız çok önemli. Yıllardan beridir bunlar hep tartışılıyor. Ama son bir kaç yıldır Türkiye Cumhuriyeti giderek kararlılığını ortaya koymuştur. Doğu Akdeniz’de, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile birlikte bütün bu zenginliklerin sahiplenilmesi ulusal menfaat ve çıkarlarımızın pekişmesi bakımından iş birliği içerisindeyiz.” İfadelerini kullandı.

Doğu Akdeniz’de uluslararası hukuka, deniz hukukuna, adalete bakıldığında, “Hep söylüyoruz bu bölgede hem kıta olarak hem de Doğu Akdeniz’e sahil şeridi olarak hakimiyet Türkiye Cumhuriyetindedir” dedi.

KKTC’nin Türkiye’nin garantörlüğünden asla vazgeçmeyeceğini aktaran Başbakan Tatar, Türkiye, kendi garantörlük hakkından hiçbir zaman vazgeçmeyeceğini kendisi söylemiştir” ifadelerini kullandı.

“46 YILDA MARAŞ HAYALET ŞEHİR HALİNE GELMİŞTİR”

Başbakan Ersin Tatar, Kapalı Maraş hakkında da açıklamalar yaparak “46 yılda Maraş, hayalet şehir haline geldi” diyerek altyapı çalışmalarının tamamlandığını ve hukuki düzenlemelerinin de hazır olduğunu aktardı.

“TÜRK MÜHENDİSLİĞİ BUNU BAŞARMIŞTIR”

Tatar, Türkiye’den Kuzey Kıbrıs’a gelen su hattı hakkında da açıklamalarda bulunarak, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve orada çalışan mühendislere teşekkür etmek istiyorum. Tahmin edilenin üzerinde yoğun bir çalışma var. Denizin 1600 metre kadar altına inen. Su temin projesi çok komplike bir iş ama Türk mühendisliği bunu başarmıştır” ifadelerini kullandı.

reklam alani
Paylaş