Akıncı: Rum tarafından olumlu mesajlar gelmiyor

45
reklam alani

50. Geleneksel İskele Festivali dün akşam düzenlenen törenle başladı.
“Şimdi İskele Zamanı” sloganıyla gerçekleşen ve bu yıl 23. İskele Belediyesi Halk Dansları Festivali ile birlikte renkleri ve kültürleri buluşturmayı başaran İskele Festivali 8 Temmuz gecesi son bulacak.
İskele Belediyesi’nden verilen bilgiye göre, İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu ile meclis üyelerinin de hazır bulunduğu festivalin dün akşamki açılışına Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 3. Cumhurbaşkanı  Derviş Eroğlu, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, bazı milletvekilleri, siyasi parti temsilcileri, ilçe ve belde belediye başkanları, muhtarlar, kardeş şehir temsilcileri, kurum ve kuruluş temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

ABONELERİN DİKKATİNE... HABER BÜLTENİMİZDEKİ 10 NUMARALI “İSKELE FESTİVALİ AÇILDI” HABERİNE EKTİR...
İLK TÖREN ATATÜRK ANITI’NDA
50. İskele Festivali’nin açılış töreni Atatürk Anıtı önünde yapıldı. İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu’nun Atatürk Büstü ’ne çelenk koyduğu törende saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı’nın okunması ile birlikte bayraklar göndere çekildi.

Festivalde sırasıyla İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı birer konuşma yaptı.


GÜVERCİNLER; BARIŞ, DOSTLUK VE SEVGİ ADINA UÇURULDU
Atatürk Anıtı’ndaki törende İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu festival ateşini de yaktı.

Festivale katılan ekipler tarafından üzerinde Türkçe ve İngilizce dillerinde Barış, Dostluk ve Sevgi yazılı balonları ile güvercinler uçurulurdu.
Festivalin açılış konuşmaları öncesinde ise 23. İskele Belediyesi Halk Dansları Festivaline katılan ülkeler, KKTC, Türkiye, Brezilya, Bolivya, Romanya, Rusya, Çekya Cumhuriyeti, Makedonya ve Macaristan ekipleri kısa birer gösteri sundu.

SADIKOĞLU
50. Geleneksel İskele Festivali’nin açılış konuşmasını İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu yaptı.

Konuşmasına yerel yönetimler seçiminde kendisine gösterdikleri güven ve destek için İskele ve belde halkına teşekkür eden Sadıkoğlu, her sene bir umutla başlayan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti genelinde bir serüven haline dönüşen, yıllandıkça güzelleşen festivallerinin bu sene de adından söz ettireceğini kaydetti.
Geleneksel İskele Festivali’nin 50. Yaşını kutlamanın onurunu ve tarifsiz gururunu yaşadıklarına dikkat çeken Sadıkoğlu, 50 yıl önce Larnaka Deniz Panayırı olarak başlayan ve 1974 sonrası İskele’ye taşınan Festivalin, KKTC’nin ilk festivali olma özelliğiyle kendilerini gururlandırdığını kaydetti.

Başkan Sadıkoğlu konuşmasının sonunda ise festivalin hazırlanmasında emeği geçen, meclis üyelerine, komite başkanlarına, gecesini gündüzüne katarak çalışan tüm belediye çalışanlarına, festivale katkıda bulunan sponsorlara, festival coşkusunu yaşayan ve yaşatan İskele halkına teşekkür etti.

AÇILIŞ KURDELESİ KESİLDİ
Konuşmaların ardından açılış kurdelesi havai fişek gösterisi eşliğinde kesildi.

KADINLAR HÜNERLERİNİ SERGİLEDİ
Festival açılışının ardından İskele Belediye Gazinosu’nda bulunan İskele Köy Kadın Kursu Sergisi Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ve İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu tarafından açıldı.
İskele Köy Kadın Kursu öğrencileri hazırladıkları el emeği göz nuru işleri sergiledi.

Festivalin açılış konserini ise Türkiye’nin sevilen sanatçılarından Manuş Baba verdi.

Binlerce kişiyle birlikte şarkılarını seslendiren Manuş Baba, kendisini Kıbrıs’ta, İskele’de hayranlarıyla buluşmasına olanak sağlayan İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu’na teşekkür etti.

Festival 8 Temmuz’da sona erecek.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum tarafından olumlu mesajlar gelmediğini, Rumların yanlışlarının onlar gibi olmalarını gerektirmediğini belirterek, Kıbrıs Türklerinin haklarını koruyarak ve temkini elden bırakmadan yollarına devam edeceklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 50. Geleneksel İskele Festivali’nin açılışında yaptığı konuşmada, yöre halkıyla birlikte olmaktan mutlu olduğunu ifade ederek, nice 50 yıllar diledi ve İskele Belediyesi çalışanlarını kutladı.

Cumhurbaşkanlığı’ndan verilen bilgiye göre, festivalin her geçen yıl daha iyiye gittiğini görmekten kıvanç duyduğunu belirten Cumhurbaşkanı Akıncı, “Renkler çoğalmakta, farklı kültürden topluluklar aramıza katılmakta, her geçen gün daha da bir profesyonelleşme gözlemliyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, 24 Haziran’da yapılan yerel yönetim seçimlerinde, yerel yönetimin tüm kademelerine seçilenleri canı gönülden kutladığını belirterek, başarılar diledi.

Yerel yönetimlerin demokrasinin beşiği olduğunu ve halka en yakın ve halkı en yakından bilen kuruluşlar olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Akıncı, “Halkla iç içe olan onlardır, o nedenle halkın sorunlarının çözümü için, yerel yönetimlerin güçlü olması lazım. Hükümetlerin görevi de yerel yönetimlerin önünü açmaktır”  diye konuştu.

“HİÇ BİRİMİZ DÜŞMANLIK VE SAVAŞ İSTEMEYİZ”

Rum yönetiminin akaryakıt denetimleri konusunda Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü aracılığıyla gereken mesajı verdiklerini, Dışişleri Bakanlığı’nın da açıklama yaptığını anımsatan Akıncı, festival açılışında, barış, dostluk, kardeşlik sözcüğünün dalgalandığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Akıncı, şöyle konuştu:
“Ülkemiz için de, toplumumuz için de, adamız, bölgemiz ve dünya insanlığı için de bundan daha güzel sözcükler herhalde bulunamaz; barış, dostluk, kardeşlik. Çünkü bunların karşıtı nedir kardeşlerim; barışın olmadığı yerde savaş vardır, savaşın olduğu yerde kan vardır, gözyaşı vardır, cinayetler vardır. Dostluğun, kardeşliğin olmadığı yerde düşmanlık vardır. Dolayısıyla hiç birimiz ama hiç birimiz hangi dünya görüşünde olursak olalım, hangi ideolojide olursak olalım ne düşmanlık isteriz, ne savaş isteriz. Kıbrıs Türkleri olarak da aslında biz bunların acısını çok çektik, yaşadık.”

“HAKLARIMIZI DA ELBETTE KORUYARAK, GÖZETEREK YÜRÜMEMİZ LAZIM”

Güzel sözcüklerin temenni etmekle yerine gelmediğini, uğraş vermek, ancak tedbiri de elden bırakmamak gerektiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Akıncı, “Barış için, uzlaşma için uğraş vermek lazım. Ancak bu uğraşları yerine getirirken de bunların bir çırpıda yerine geleceğini hayal etmeden gerçekçi olarak ayaklarımızın da yere basması lazım. Haklarımızı da elbette koruyarak, gözeterek yürümemiz lazım” dedi.

“Rum tarafından maalesef olumlu mesajlar gelmiyor” diyen Cumhurbaşkanı Akıncı, son birkaç günde yaşanan benzin olayından önce de tatsız olaylar olduğunu belirtti. Akıncı, Yeşil Hat Tüzüğü kapsamında satılan ve Rum okuluna döşenen seramiklerin söküldüğünü, Larnaka’dan gelen turistlerin KKTC’de konaklayacakları bilindiğinde KKTC’ye geçişlerinin engellendiğini, KKTC’deki etkinliğe katılmak için gelen folklor ekiplerinin de geri gönderildiğini anımsattı.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Rum Yönetimi’nin, Rum öğretmen ve öğrencilerini, okullar tanınır diye KKTC’deki okullara göndermediğine de işaret ederek, 1960 Cumhuriyeti’nde Cemaat Meclisleri olduğu dönemde bile eğitim, spor, kültür gibi faaliyetlerin iki topluma ait olduğunu kaydetti.

“DEĞİŞMESİ GEREKEN ZİHNİYETİN ÖRNEKLERİ”

Adı ne olursa olsun, kurulacak herhangi bir çözümde kültür, sanat, spor, eğitim, sağlık ve daha birçok alanın iki kurucu devletin, iki ayrı yapının altında olacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Akıncı, “Bunlar hep bilinen, uzlaşılmış konulardır. Dolayısıyla, ‘biz, öğretmen, öğrenci okullarınıza göndermiyoruz, sonra sizi tanımış oluruz’ zihniyeti işte benim son zamanlarda sık sık dile getirdiğim değişmesi gereken zihniyetin örnekleridir” dedi.

“ONLARIN YANLIŞLARI BİZİM DE ONLAR GİBİ OLMAMIZI GEREKTİRMEZ”

Adada ve dünyada, barış, dostluk, demokrasi, insan hakları, özgürlük için uğraşmaya devam edeceklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Akıncı, şöyle devam etti:

“Onların yanlışları bizim de onlar gibi olmamızı gerektirmez. Biz doğru yolda gideceğiz. Doğruları savunacağız. Haklıyız, doğruluktan şaşmayacağız, çünkü dünyanın geleceği doğru ilkeler etrafında şekillenecektir, ama bugün, bugün değilse yarın. Çünkü dünyanın, dünya insanlığının barıştan, dostluktan, işbirliğinden, kardeşlikten, dayanışmadan kazanacağı çok şey vardır. Savaştan, düşmanlıktan, kinden, nefretten, garezden herkes kaybeder. Biz, kaybeden olmak istemiyoruz. Halklarımızı koruyarak, sonuna kadar barışı, ama haklarımızı koruyarak, altını çiziyorum ve temkini elden bırakmadan yolumuza devam edeceğiz.”

reklam alani
Paylaş