ABD’de bomba alarmı: Obama ve Clinton’a şüpheli paket gönderildi

23
reklam alani

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) eski başkanlar Bill Clinton ve Barack Obama’nın evlerinin bulunduğu birçok noktaya içinde boru tipi bomba olduğu belirtilen şüpheli paket yollandı.

CNN binasının bulunduğu New York’taki Time Warner Center da ise içinde beyaz toz bulunan şüpheli bir zarf ele geçirildi. Maddenin tehlikeli olup olmadığı uzmanlar tarafından inceleniyor.

Şüpheli paket yollananlar arasında eski adalet bakanı Eric Holder da bulunuyor.

Güvenlik güçleri içinde patlayıcı düzenek olduğu belirtilen paketleri incelemeye aldı. Söz konusu postaların dağıtım sürecinde yapılan tarama esnasında tespit edildiği öğrenildi.

Yetkililer Demokrat siyasiler ve Demokratlara yakın kurumların hedef alındığı olayı ‘terör eylemi’ olarak değerlendiriyor.

ABD Başkanı Donald Trump, yardımcısı Mike Pence’in “Saldırı girişimini kınıyoruz. Bu tür korkakça ve aşağılık haraketlerin ülkemizde yeri yok. Sorumluları adalete teslim edilecektir” yönündeki yorumunu ‘Tüm kalbimle katılıyorum’ ifadeleriyle paylaştı.

Trump’tan birlik çağrısı

Trump ayrıca olayın aydınlatılabilmesi için tüm yetkilerini kullanacağını duyurdu.

“Bugün yaşadıklarımız karşısında son derece kızgın, üzgün ve keyifsiziz” diyen Amerikalı lider birlik ve beraberlik çağrısında bulundu.

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio ise konuyla ilgili basın açıklamasında “Bu terör eylemi ülkemizdeki özgür basını ve liderlerimizi şiddet yoluyla bastırma girişimidir.” diye konuştu.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Obama ve Clinton’a yönelik yapılan bu saldırı girişimi kınandı. Beyaz Saray sözcüsü Sarah Sanders, “ABD gizli servisi ve yetkili organları bu korkaklar tarafından tehdit edilen herkesi korumak için gerekli önlemleri alacaktır” dedi.

CNN yayına bina dışından devam etti

Amerikan haber kanalı CNN’in New York’taki ofisinde yerel saatle 10:00’da yangın alarmı verildi. Binanın boşaltılmasının ardından kanal yayına dışarıdan devam etti.

New York Polis yetkilileri, CNN ve Time Warner’a gönderilen paketlerde boruya benzeyen cihaz bulduklarını ve bunun da Obama ve Clinton’a gönderilenlerle aynı olduğunu belirtiyor.

Polis ayrıca Time Warner Center’ın yakınındakilere korumalı yerde kalmaları uyarısında bulundu.

George Soros’a da gönderildi

Ayrıca patlayıcı maddelerin, ABD’li milyarder George Soros’un evinin posta kutusunda pazartesi günü bulunanla bağlantılı olduğuna inanılıyor.

New Castle polisi de Federal Soruşturma Bürosu, Gizli Servis ve Westchester bölge yetkilileri ile “şüpheli bir paket ile ilgili soruşturma yürüttüklerini” açıkladı.

reklam alani
Paylaş