“Tenis ve masatenisi sporu çocuğun gelişimi için çok önemlidir”

56

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) BESYO Masa Tenisi Antrenörü Oğuz Aydın ve GAÜ BESYO Tenis Antrenörü Kemal Türker, tenis ve masa tenisi branşları hakkında açıklamalarda bulundu.

reklam alani

GAÜ BESYO Tenis Antrenörü Kemal Türker tenis branşı hakkında; “Tenis her yaştan bireyin yapabileceği bir spor dalı. İnsanlar hobi olarak 50,60 yaşlarında bile tenise başlayabilir. Fakat küçük yaşta başlamanın avantajları çok fazla. Tenis dikkat odaklı bir spordur. Ailelere önerdiğimiz yaş 5 yaştır. Çocukları profesyonel olarak yetiştirmek fiziksel gelişimleri açısından küçük yaşlarda başlanması daha önemlidir.  Tenis bireysel yada ikili oynanan bir oyun olduğu için çocuğun bireysel gelişimini daha kolay geliştirmesi, görebilmesi, sosyalleşebilmesi açısından çocuğun kendi istediği veya ailenin yönlendirmesi ile tenis branşına yönelim artmış durumda” dedi.

Türker; GAÜ olarak altyapıya da çok önem verdiklerini,  başarılı olan sporcuların hocaların önerdiği takdirde ortaokuldan itibaren %100 burs almaya hak kazandıklarını ve gelecekte onlardan başarı bekledikleri için her zaman yanlarında olmaya devam edeceklerini belirtti.

GAÜ Tenis Takımı çalışmaları hakkında açıklama yapan Türker;  “Aktivite olarak, kendini geliştirmek isteyen öğrenciler olursa ayrı olarak grup çalışmaları ve özel dersler veriyoruz. Grup veya özel derslerde haftada bir veya iki kez çalışmalar olurken, profesyonel olarak çalışmalarda hafta dört, beş kez yoğun bir antrenman yapılması gerekmektedir. Amatör olarak devam eden sporcular daha sonra kendilerini geliştirdikleri takdirde genç takımı, yıldızlar takımları, üniversite ve lig takımları kadrolarının içine alınırlar” ifadelerini kullandı.

BESYO Masa Tenisi Antrenörü Oğuz Aydın Masa Tenisi branşı ile ilgili yaptığı açıklamada; “Masa tenisinde başlama yaşı yoktur ama 5 yaşından itibaren çocukları masa tenisine başlatılmasını öneriyoruz. Masa tenisi alanı daha dardır karşıdan topun gelmesi daha hızlı olduğu için hızlı hareket etmeye dayalıdır. Masa tenisinin dikkat eksikliğine, göz tembelliğine, algıya yönelik bir zayıflama varsa buna iyi geldiği de bilinmekte. Bu nedenle doktorların bize yönlendirdiği kişilerde mevcut” dedi.

Aydın;  “Bize gelen öğrencilere ilkokul çağında tarama testinden geçiriyoruz. Yetenekli gördüğümüz sporcular ile profesyonel anlamda onları geliştirip devam ediyoruz. Şuanda 15-20’ye yakın sporcumuz ile haftanın yedi günü çalışmalara devam ediyoruz.  KKTC Masatenisi Federasyonu ile beraber her hafta turnuvalarımız da oluyor. Çocuklarımız yavaştan ileride profesyonel anlamda çıkacakları turnuvalara kendilerini alıştırmaya çalışıyoruz.  GAÜ olarak masatenisinde Türkiye Kupası, KKTC Kupası, Lig Kupaları’nda şampiyonluğumuz mevcut. Üniversiteler arasında da zaten beş yıl üst üste şampiyonluğumuz var.  Bu senede GAÜ Masatenisi Takımı bir ilke imza atarak, Süper Lig’te Play- Off’a kaldık ve Avrupa’ya gitmeye hak kazandık. Şuanda da Play-Off’larda çalışmaya devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

reklam alani
Paylaş