Güney Kıbrıs’ın davranışları, tehdit ve tehlike kaynağı haline gelmiştir.

23
reklam alani

Arkasına kimi Avrupa devletlerini alan Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum kesiminin pervasız davranışları en başta kendileri için tehdit ve tehlike kaynağı haline gelmiştir.

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda Akdeniz’de son dönemdeki arama faaliyetlerine ve Ege denizindeki konulara da değindi değin

“AKDENİZ’DEKİ ARAMA FAALİYETLERİ: “ENGEL OLMAK İSTEYENLERE DE HADLERİNİ BİLDİRMEKTE KARARLIYIZ”

Akdeniz’de son dönemdeki arama faaliyetlerine değinen Erdoğan, “Akdeniz’de son dönemdeki arama faaliyetleri nedeniyle sorunlar çok daha büyü çıkar çatışmalarının konusu olmaya başlamıştır. Arkasına kimi Avrupa devletlerini alan Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum kesiminin pervasız davranışları en başta kendileri için tehdit ve tehlike kaynağı haline gelmiştir. Ülkemizi 12 mil meselesinde adeta Ege’ye ayak basamaz, Kıbrıs’ta kendi haklarını savunamaz duruma getirme girişimleri beyhudedir. Uluslararası hukuktan ve teamüllerden kaynaklanan haklarımızı sonuna kadar kullanmakta buna engel olmak isteyenlere de hadlerini bildirmekte kararlıyız. Fırsatçılık kötüdür. Akdeniz’de hakları olmayan alanlarda ekonomik ve siyasi hakimiyet kurmak isteyenlere fırsat vermeyeceğiz. Mülteci akını konusunda titreyenler konu, petrol, doğalgaz ve siyasi rant olduğunda birden aslan kesiliyorlar. Ekonomik çıkar için tüm kural ve uygulamaları zorlamaları riyakarlıktır. Şu anda 4.5 milyon insanı ülkesinde barındıran bir Türkiye var. Diğer tarafta botlarla Akdeniz’e açılanların botlarını şişlemek suretiyle Ege’nin, Akdeniz’in sularına gömenler var. Bunların hangisi insan haklarından yana. Bu oyunlara artık karnımız toktur” diye konuştu.

reklam alani
Paylaş