Mağusa Limanı’nda gümrük kontrolleri tekrar başladı.

128
reklam alani

Bakanlar Kurulu’nun dün aldığı “Ek mesai kesinti” kararının ardından Gümrük Çalışanları Sendikasının üyelerine ek mesai yapmayın çağrısı bugün Uygulamaya girerek Mağusa Limanı’na saat 11.00 da gelen Bozcaada gemisi gümrük kontrol yapılmadı.

Gümrük çalışanlarının ek mesai yapmaması nedeni ile gelen yolcular gemiden tahliye edilerek gümrük kontrolü yapılmadan muhaceret işlemlerini yaptırıp çıkış yaptırıyorlar.

Girne Başkılavuzluk ve Liman Başkanlığı personeli, bildiri yayımlayarak, sendikaların almış olduğu “Ek mesai çalışmama kararı”nı desteklemelerine rağmen, Kurban Bayramı arifesinde ve bayram süresince yolcuların mağdur olmaması adına 27.08.2018 tarihine kadar sadece yolcu gemileri ile seyahat eden yolculara, asker gemilerine, Teknecik Elektrik Santrali’ne gelecek olan tankerlere ve denizdeki gemilerle ilgili acil olaylara hizmet edeceklerini duyurdu.

Bildiriye imza atanlar…

Bildiri altına imza atanlar şöyle: “Baş Kılavuz Liman Başkanı Kutlu Bayramoğlu, Kılavuz Kaptan Ahmet Beyoğlu, Kamu-Sen Temsilcisi, Kemal Tabur, KTAMS Temsilcisi Mustafa Yemen, Cemal Okur, Hak-Sen Temsilcisi Murat Dağer ve KAMU-İŞ Temsilcisi Oya Yıldırım”

Özersay şunları açıklamaştı.

“Tüm kamu çalışanları saat başı ek mesaisi bu bağlamda eşitlenmiş olacak. Kamu sağlık çalışanları, din işleri ve polis gibi mevzuatlarda değişikliklere gitti. Tüm kamu çalışanları için eşit şekilde hesaplanacak ve yıl sonuna kadar geçerli olacak şekilde ek mesai planıyla tasarrufa gidilecek. Ekonomi bağlamında toplumsal seferberliğin kaçınılmaz olduğunu düşünüyoruz. Hepimizin elini taşın altına koyması gerekmektedir. Her bir kamu görevlisi, saat başı ek mesai için asgari ücretin saat bazında tutarının 2 katı kadar ek mesai alacak. Asgari ücretin saat bazında hesaplanan miktarını saat bazında alabilecek. Saat başına 22-23 TL civarında bir ek mesai gelecek. Son 8 yıldır kamu görevlileri açısından ek mesailer artmış olacak. Daha uzun süre kamuda çalışanlar bağlamında ek mesailer azalmış olacak.”

reklam alani
Paylaş