6 sanığa toplam 24 ay hapis cezası verildi

168
reklam alani

Kıdemli Yargıç Tacan Reynar tarafından yürütülen davada şiddet olaylarına karıştığı belirlenen 6 sanık ile ilgili son karar bugün saat 14:00’de açıklandı.

Afrika gazetesini protesto etmek için düzenlenen ancak daha sonra şiddet eylemlerine dönüşen  ve 22 Ocak olayları olarak bilinen eylemle ilgili olarak tutuklanan 6 sanık ile ilgili son karar bugün açıklandı.

Dava saat 14:00’da polisin geniş güvenlik önlemleri altında görüldü.

Tutuklanan, Ümit Taş, Ahmet Türkmen, Bayram Ak, Mehmet İpek, Oktay Güney ve Abdülhadi Doğan aleyhindeki karar, bugün Lefkoşa Kaza Mahkemesi Kıdemli Yargıç Tacan Reynar tarafından açıklandı.

Mahkeme sonucunda, Ümit Taş 3 ay, Ahmet Türkmen 6 ay, Bayram Ak 3 ay, Mehmet İpek 6 ay, Oktay Güney 2 ay ve Abdülhadi Doğan 4 ay hapis cezası aldı.

Bilindiği üzere Merkezi Cezaevi’nde hükümsüz tutuklu olarak bulunan sanıklar Ümüt Taş, Ahmet Türkmen, Bayram Ak, Mehmet İpek, Oktay Güney ve Abdülhadi Doğan aleyhine getirilen “Kanunsuz topluluk”, “ayaklanma” , “mala zarar verme”, “kasti hasar” ve “Mülke tecavüz” davalarını kabul etmişlerdi.

Son yapılan ek duruşmada ise her iki taraf ayaklanma ile ilgili tanıklarını dinletmiş kamera görüntüleri ve ifadeler ortaya konmuş, savunmalar yapılmıştı.

Mahkeme isetüm iddialar ve olgular ile ilgili kararını açıklamak üzere davayı bugüne ertelemişti…

reklam alani
Paylaş