KIB-TEK ilk defa 129 milyon TL kâr etti

69
KIB-TEK
reklam alani

KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Erçen, kurumun mali durumu ve yatırımları hakkında bilgilendirdi.

İki yıl önce, yönetimi 260 milyon TL borçla devraldıklarını hatırlatan Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Erçen, borçların 130 milyon TL’ye indiğini, öte yandan KIB-TEK’in, tarihinde bu yıl ilk kez 129 milyon TL kâr elde ettiğini, üstüne üstlük yine ilk kez tarihinde 16 milyon TL kurumlar vergisi ödeyeceğini anlattı ve bu durumu sahiplenmeyerek aksi bir tablo çizen sendikayı eleştirdi.

Erçen, yakıt ve dövizde büyük bir artış olmazsa elektrikte kesinlikle indirime gidileceğini de kaydetti ve bu konuda çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Yatırımların gözle görünür ve somut olduğunu, teorik olmadığını ifade eden Yönetim Kurulu Başkanı Erçen, 100 milyon TL’ye yakın yatırım yapıldığını, tüm bu yatırımların, 2016-17 yılında gerçekleştiğini ifade etti.

Turizm, üniversiteler ve hastaneler gibi teşvik alacaklarının bir sıkıntı olduğunu da anlatan Yönetim Kurulu Başkanı Erçen, bu durumun Bakanlar Kurulu kararı ile olduğunu ve indirimli faturalandırıldığını belirterek, bunun Maliye’ye gönderildiğini ancak bir yıldır tahsilatın yapılmadığını ve rakamın 30 milyon TL’lere ulaştığını söyledi.

Basına zaman zaman konu olmaya devam eden “Cratos Otel ve elektrik teşviki alacakları” konusunun hatırlatılması üzerine ise Erçen, Sayıştaylık’tan nihai raporun geçtiğimiz hafta geldiğini söyleyerek, “Yaptığınız uygulamanın doğru olduğu ortaya çıktı. Alacağı Maliye ödeyecek. Resmi ve net bir rapor var. Son aldığım bilgilere göre de ödenecek. Şimdi televizyon televizyon gezip bu konuda yanlış yapıldığını iddia edenler, acaba bu raporun ardından ne diyecek? Bu kurum, şahsi egolarla yıpratılamaz” diye konuştu.

Kıbrıs Postası’na konuşan KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Erçen, Kurumun mali durumu ve yatırımları hakkında bilgilendirdi.

İki yıl önce yönetimi 260 Milyon TL borçla devraldıklarını hatırlatan Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Erçen, borçların 130 Milyon TL’ye indiğini öte yandan KIB-TEK’in tarihinde bu yıl ilk kez 129 Milyon TL kâr elde ettiğini, üstüne üstlük yine ilk kez tarihinde 16 Milyon TL Kurumlar Vergisi ödeyeceğini anlattı ve bu durumu sahiplenmeyerek aksi bir tablo çizen sendikayı eleştirdi.

Erçen, yakıt ve dövizde büyük bir artış olmazsa elektrikte kesinlikle indirime gidileceğini de kaydetti ve bu konuda çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Yatırımların gözle görünür ve somut olduğunu, teorik olmadığını ifade eden Yönetim Kurulu Başkanı Erçen, 100 Milyon TL’ye yakın yatırım yapıldığını, tüm bu yatırımların 2016-17 yılında gerçekleştiğini ifade etti.

Yatırımların gözle görünür ve somut olduğunu teorik olmadığını ifade eden Yönetim Kurulu Başkanı Erçen şöyle konuştu; “Devraldığımız zaman 260 Milyon TL borcumuz vardı, şu anda 130 Milyon. Yarı yarıya düşürdük. 100 Milyon TL’ye yakın yatırım yaptık. Cengizköy Trafo merkezi, Haspolat trafo merkezi… Teknecik Girne Alsancak ve scada projeleri devam ediyor…

Gelecek hafta açılışı yapılacak olan bölgedeki gerilim düşüklüğü nedeniyle zarar gören insanlar bundan kurtulacak. O bölgedeki sistem 70’lerden önce kalma idi. O bölge bilindiği gibi sanayinin gelişmekte olduğu bölge.. Devamlı şikâyetler alınırdı, bu durdu. Bu sorun bitecek. Yine 7-8 Milyon Euro civarında Girne’de TM-3 dediğimiz Trafo merkezi ihalesine de çıkılacak.  Yine Girne’de Ayrıca yine yatırımlar ayağında tüm sistemi anında müdahale imkânı veren scada uzaktan kumanda sistemine geçtik. Tüm bu yatırımları 2016-17 yılında yaptık ve daha önceki yönetimin yaptığı gibi kredili değil peşin ihalelerdir. Bir önceki dönemde alınan iki wartsila makinasının borçlarını, led lambaların taksitlerini ödemeye aksamadan devam ediyoruz…”

“EN ÇOK 1 AY İÇİNDE 20 MAGEWAT CİVARINDA SOLAR ENERJİ İHALEMİZ OLACAK”

“İleriki yatırımlardan da bahsetmek gerekirse en çok 1 ay içinde solar enerji ihalemiz olacak. 20 Magewat civarında… Son yapılan tüzük değişikliği ile işletmeler buna ilgi gösterdi çünkü mahsuplaşma getirdik. Düşünün mesela Lefke’de arazinizin müsait olması ile solar enerji kurup Lefkoşa’da yaşadığınız evinizden mahsup edilecek.

Öte yandan kablo ile ilgili çalışmalar bakanlar arası düzeyde yürüyor. Nasıl olacağı ileriki günlerde belli olacak. Düşündüğümüz şekilde olursa binlerce Magawata bağlanacağız. Şu an 400 Megawatız. Buna ek soları daha verimli kullanıp katı yakıtı kullanımı minimuma indirme imkânımız olacak.”

“BU DENLİ YATIRIMA RAĞMEN KONUŞMUYORLAR, ÖDENEN BORÇLARDAN DA BAHSETMİYORLAR”

Sendikanın zaman zaman yatırım yapılmıyor söylemlerinin hatırlatılması üzerine ise Erçen, “bunun asılsız olduğu yatırımlardan fiziken belli olduğunu söyledi.

Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Erçen şöyle dedi; “Faaliyette olan yatırımlar ortada, teorik değil toprağın üzerinde. Sendika bir önceki dönemdeki yönetimi korumak adına zamanında ‘genel greve gideriz’ diyordu. O dönemde hiç yatırım yapılmadığı halde eleştirilmedi. Bu denli yatırıma rağmen yatırım hakkında konuşmuyorlar. Bir günden bir güne ‘bravo siz de bunu yaptınız’ denmedi çünkü politik düşünüyorlar. Yani kendi görüşlerine uygun bir yönetim olmadığı için… Ödenen borçlardan bahseden de yok….”

“KURUM TARİHİNDE İLK DEFA 129 MİLYON TL KAR ETTİ VE İLK KEZ 16 MİLYON TL KURUMLAR VERGİSİ ÖDÜYOR”

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (Kıb-Tek) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Erçen, KIB-TEK’in bu yıl ilk kez kurum tarihinde 129 Milyon TL kar elde ettiğini, üstüne üstlük yine ilk kez tarihinde 16 Milyon TL kurumlar vergisi ödediğini anlattı ve bu durumu sahiplenmeyen, aksi bir tablo çizen sendikayı eleştirdi.

Erçen şöyle konuştu; “2016 Mali Raporunda kurum tarihinde ilk defa 129 Milyon TL kar etti. Bu da yatırıma aktarılacak kar… Muhasebe dilinde kar, KIB-TEK dilinde yatırıma ayrılacak bütçedir.  Ayrıca KIB-TEK tarihinde ilk defa 16 Milyon TL Kurumlar Vergisi ödüyor. Bunu defalarca söylediğimiz halde, ‘sayenizde, beraber yaptık’ dediğimiz halde EL-SEN bunu sahiplenmeyip maliyeden olan teşvik alacaklarımız için de birlikte hareket edelim dediğimiz halde hiçbir yardımda bulunmayıp sadece eleştirdi. ”

“ZARAR ETMEYEN BİR KURUM ÖZELLEŞTİRİLEMEZ”

Erçen sözlerine şöyle devam etti; “Politik bakılıyor… Biz siyasi değiliz, siyasete atılacak da değiliz bir kaçımız hariç… Birkaç kişi mesele DP’li yönetim Kurulu Üyesi Ersin Görsay ne zaman sendika televizyona çıksa o da bağlanır ya da beraber çıkarlar ve Yönetim Kurulu Başkanını kötülerler. Kurumun mali yapısı ve yatırımlar kötülenecek şeylerse ben bu kötülüğü kabul ediyorum. Bu değilse amaçları başka demektir…”

“YAKIT VE DÖVİZDE BÜYÜK BİR ARTIŞ OLMAZSA ELEKTRİKTE KESİNLİKLE İNDİRİME GİDİLECEK”

Erçen “Yakıt ve dövizde büyük bir artış olmazsa elektrikte kesinlikle indirime gidilecek. Bu konuda çalışmamız var…” dedi.

“MALİYE ISRARLA TEŞVİK ALACAKLARINI ÖDEMİYOR… 30 MİLYON TL’YE ULAŞTI”

Turizm, üniversiteler ve hastaneler gibi teşvik alacaklarının büyük bir sıkıntı olduğunu da anlatan Yönetim Kurulu Başkanı Erçen, bunun Bakanlar Kurulu kararı ile olduğunu ve indirimli faturalandırıldığını belirterek bunun Maliyeye gönderildiğini ancak bir yıldır tahsilatın yapılmadığını ve rakamın 30 Milyon TL’lere ulaştığını söyledi.

Aylık tahsilatlarının 60 -70 Milyondan aşağıya düşmediğini de sözlerine ekleyen Erçen, tahsilat oranın yüzde 95-97 oranında olduğunu, Maliye ile yaptıkları görüşmelerde ‘bazen paranın olmadığı bazen de vardır ama vermeyiz’ gibi bir yaklaşımla karşılaştıklarını ifade ederek “hala ısrarla verilmiyor” dedi.

Teşvik alacaklarını almamaları halinde tekrar borçlanma ihtiyaçları olacağını ve bunun yapılan indirim çalışmalarını engelleyip indirim değil yeni bir fiyat ayarlamaya zorlanacaklarını ifade etti.

CRATOS MESELESİ…

Basına yansıyan Cratos Otel ve elektrik teşviki alacakları konusunun hatırlatılması üzerine ise Erçen, Sayıştaylıktan nihai raporun geldiğini anlattı ve şu bilgileri paylaştı; “Burası bir turizm işletmesi olduğu için teşvikten faydalandı. Teşvik kapsamında 10 kuruş kesilir ve maliye gider. Ancak Maliye reddetti zamanında bunu… Reddedince Yönetim Kurulu kendi alacağını garantiye almak için döndü Cratos’un hesabına alacağı işledi. Cratos da turizm şirketiyim teşvikten yararlanıyorum dedi. Döndü maliye yanında bizi de dava etti. Ara emri talep ettik elektriği kesmek için. Mahkeme hayır dedi, teşvik alması lazım bekleyeceksiniz. Yaktığını ödeyecek… Bu yıllarca bu devam etti. Nihayetinde mahkeme Cratos teşvikini uygulayacaksınız ve bunu maliyeden talep edeceksiniz diye hüküm verdi. Biz de bunu uyguladık ve konuyu netleştirmek için Sayıştay’a verdik.

Sayıştaylık da bize geçtiğimiz hafta kesin raporunu verdi ve yaptığınız uygulama doğrudur ve bu alacağı maliye ödeyecek dedi… Resmi ve net bir rapor. Son aldığım bilgilere göre ödenecek. Şimdi merak ederim: televizyon televizyon gezip bu konuda yanlış yapıldığını iddia eden Ersin Görsay bu raporu beklemeden yaptığı karalamalardan sonra şimdi ne diyecek? Bu kurum şahsi egolarla yıpratılmaz. Halka sorumluluğumuz vardır. ”

reklam alani
Paylaş