İsmet Esenyel: Turizm tanıtımı için 12 milyon Euro daha ek bütçe istedim

99
reklam alani

Turizm Bakanlığı Müsteşarı Esenyel, İngiltere’den havayoluyla adamıza ulaşan Kıbrıslı Türk ve İngiliz sayısında yüzde 2 azalma olduğunu ancak aynı grup turistin, kara sınır kapılarını kullanarak kuzeye geçişinde yüzde 8.5 oranında artış yaşandığına işaret etti.

Turizm ve Çevre Bakanlığı Müsteşarı İsmet Esenyel, Mayıs 2016’ya göre Mayıs 2017’de İngiltere’den havayoluyla adamıza ulaşan Kıbrıslı Türk ve İngiliz sayısında yüzde 2 azalma olduğuna dikkat çekerek İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Türkler ve İngilizlerin, Güney Kıbrıs’tan kuzeye kara sınır kapılarını kullanarak geçişinde yüzde 8.5 oranında artış olduğunu vurguladı.

İngiltere’den gelenlerin ‘touchdown’ (İngiltere’den kalkan uçağın, Türkiye’ye inip, Kuzey Kıbrıs’a gelmek için yeniden havalanması) sistemiyle artık Kuzey Kıbrıs’a gelmeyi çok tercih etmediğini ifade eden Esenyel, bu kişilerin Larnaka veya Baf’daki havaalanlarını kullanarak adaya geldiğini belirtti.

İsmet Esenyel, turizm konusunda geçmiş dönemlerde üst makamlarda olan, turizm siyasetine yön veren kişilerin İngiltere pazarını ihmal ettiğini vurguladı. Esenyel, bu nedenle İngiltere’den gelen turist sayısında azalma olduğunu ancak, İngiltere pazarını ayağa kaldırmaya başladıklarını söyledi.

KIBRIS Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Ali Baturay’ın KIBRIS TV’deki “Markaj” adlı programına konuk olan Esenyel, İngiltere pazarında kaybedilen prestijin yeniden kazanılması için çalıştıklarını vurguladı.

Turist sayısı da geceleme oranı da arttı

Turizm Bakanlığı Müsteşarı İsmet Esenyel, 2017 yılının ilk beş ayında, 2016’nın aynı dönemine göre Türkiye’den adamıza gelen turist sayısının yüzde 23 ve Orta Avrupa pazarından gelenlerin ise yüzde 58 oranında arttığını ifade etti. Esenyel, Norveç, İsveç, Finlandiya’dan ülkemize gelen turist sayısının yüzde 300 oranında arttığını belirtti.

Türkiye pazarından gelenlerin otellerimizde konakladıkları geceleme oranının geçen yıla göre yüzde 32 oranında arttığına dikkat çeken Esenyel, Avrupa pazarından gelen turistlerin geceleme oranlarındaki artışın ise yüzde 117 olduğunu vurguladı.

Esenyel, 2016 yılının ilk beş ayında ülkemize gelen yolcu sayısının 962 bin olduğunu belirterek bu rakamın 2017’nin aynı döneminde 1 milyon 400 bin olduğunu söyledi.

“Kendi ayağımıza kurşun sıktık”

Turizm konusunda geçmiş dönemlerde üst makamlarda olan, turizm siyasetine yön veren kişilerin İngiltere pazarını ihmal etmelerinden dolayı bugün bu noktaya gelindiğini ifade eden Esenyel, “ ‘İngiliz pazarı zaten bizim pazarımızdır’, ‘zaten yine gelip, gidecekler, ev aldılar. Reklam faaliyetlerini sıfırlıyoruz, yapmıyoruz hiçbir şey’ dediler ve bu pazarı kaybettik” dedi.

Esenyel, İngiltere pazarında imaj reklamları çıkılmadığı için getirilen bu nokta nedeniyle kendi ayağımıza kurşun sıktığımızı söyledi.

Limitli bütçeyle pazarı canlandırmaya çalıştıklarını ifade eden Esenyel, yıllık bütçe içinde Maliye Bakanlığı’ndan aldıkları payın yüzde 2.6 olduğunu belirtti.

“Güney Kıbrıs’ın İngiltere bütçesi bizimkinden yüzde bin 500 kat fazla”

İsmet Esenyel, Güney Kıbrıs’ın İngiltere pazarına ayırdığı bütçenin KKTC’nin ayırdığı bütçeden yüzde bin 500 kat fazla olduğunu vurguladı.

Güney Kıbrıs’ta Cyprus Tourism Organisation’ın (Kıbrıs Turizm Organizasyonu) raporunu okuduğunu ve hükümete başvurarak Çin, Rusya (İran) ve İngiltere pazarını daha iyi yerlere taşıyabilmesi için 12 milyon Euro daha ek bütçe istediğini anlatan Esenyel, yatırım yapmadan karşılığının alınamayacağını belirtti.

Esenyel, destinasyon ürününün bir yere gelmesi için ayrılan bütçesinin Kuzey Kıbrıs’ta çok az olduğunu söyledi.

“Bir bilet alsın, iki ülkede tatil yapsın”

Esenyel, Güney Kıbrıs’tan ülkemize getirilecek turistler için tur operatörlerine teşvik verilmesi projesinin TC Lefkoşa Büyükelçisi tarafından da destek bulduğunu söyleyerek tur operatörlüğü yapan büyük taşıyıcı şirketlere, getirecekleri turistlere yönelik “bir bilet alsın, iki ülkede tatil yapsın” önerisi getirdiklerini söyledi.

KKTC’ye gelen tarifeli ve tarifesiz seferlere, Güney Kıbrıs’tan gelecek yolcular için tur operatörlerinin kazanımına olacak düzenlemeler yaptıklarını belirten Esenyel, turizm sektöründeki gidişatın çok iyi olduğunu vurguladı.

Esenyel, turizm konusunda dünyada sıkıntı yaşanırken KKTC’de çok iyi bir dönem geçirildiğini belirtti.

Girne Antik Liman, zor iş

İsmet Esenyel, görevindeki 13’üncü ayı doldurduğunu ifade ederek sektöre hizmet için çalıştığını belirtti.

Turizm sektöründeki temsilcilerle yıllarca birlikte çalıştıklarını, sorunları bildiğini söyleyen Esenyel, göreve geldiklerinden beri sivil toplum örgütleriyle ayrı düştükleri bir konu olmadığını ifade etti.

Esenyel, bakanlıklarında geçmişte yapıldığı gibi “ben yaparım, ederim veya dikte ettirme” gibi durumların şimdi olmadığını belirtti. Turizm Bakanı Fikri Ataoğlu’yla olan iyi ilişkilerine de değinen Esenyel, kendisinin turizm sektörü tecrübelerini Bakan Ataoğlu’yla paylaştığını, kendisinin de bakandan siyasetin geliştirilmesini öğrendiğini söyledi.

Turizm ve Çevre Bakanlığı olarak üzerlerine düşen 9 ana başlıktaki projeleri gerçekleştirdiklerini belirten Esenyel, sadece Girne Antik Limanı konusunda sıkıntı olduğunu ifade etti.

Esenyel, limanda çalışma yapılabilmesi için iki yıl kapalı kalması gerektiğini düşündüğünü söyleyerek oradaki işletmecilerin bazı fedakarlıklarda bulunması gerekeceğini belirtti.

OTEM açılıyor

Otelcilik ve Turizm Eğitim Merkezi’nin (OTEM) 1 Eylül’de açılacağını ifade eden İsmet Esenyel, üniversitelerde turizm bölümlerinin açılmasının ve hedefin küçük kalmasının bu süreci geciktirdiğini söyledi.

Turizm Bakanlığı Müsteşarı Esenyel, OTEM’in turizm sektörüne ara eleman yetiştireceğini belirtti. OTEM’i eski mantıkla yönetmemek gerektiğini ifade eden Esenyel, donanımlı insanların eğitim vereceği bir kurum yaratmanın önemine değindi. Esenyel, binanın fiziki yapısının temmuz sonunda biteceğini, ağustos ayında öğretim üyelerinin belirleneceğini belirtti.

Turizm örgütüne 11 üye

Esenyel, turizm örgütü kurulması için de çalışmalar olduğunu mecliste alt komitede görüşüleceğini ifade ederek 11 üyeden oluşacağını söyledi.

Esenyel, üç kişinin bakanlık, üç kişinin parlamentoda en fazla sandalyeye sahip üç siyasi parti ve geriye kalan beş kişinin de sivil toplum örgütleri temsilcileri olacağını ifade etti.

KIBRIS’taki yazılarını, kitaplaştırdı

İsmet Esenyel, KIBRIS Gazetesi’nde yayınlanan köşe yazılarını derleyerek “Kuzey Kıbrıs’ta Sürdürülebilir Turizm” adlı bir kitap hazırladı.

15 Temmuz’da kitabın dağıtımının yapılacağını belirten Esenyel, yaklaşık 400 sayfalık kitabın fotoğraflarla da desteklendiğini söyledi. Esenyel, turizm kaynak kitabı hazırladığını ifade etti.

Alternatif turizm, otelcilik, turizm pazarlaması, Kıbrıs’taki turizm çeşitliliği konularını irdelediğini belirten Esenyel, kendisine bu aşamada yardımcı olan herkese teşekkür etti.

reklam alani
Paylaş