20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamaları başladı

3
reklam alani

Kıbrıs Türkünü özgürlüğüne, Kıbrıs’ı ise barışa kavuşturan Barış Harekatı’nın46. yıldönümü tören ve etkinliklerle kutlanıyor…

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın BRT’den yaptığı konuşmayla başlayan kutlamalar çerçevesinde bugün ilk tören akşam saatlerinde Boğaz Şehitliği’nde,  düzenlendi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 nedeniyle tören ve etkinliklerde sosyal mesafeye uyulması ve maske takılması zorunlulu olacak.

20 Temmuz kutlamalarına Anavatan Türkiye de en üst düzeyde katılıyor.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, kutlama etkinlikleri için bu akşam saat 21.30 sıralarında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne geliyor.

Şafak Nöbeti de bu akşam saat 23.30’da BRT’den canlı yayınlanacak. Türk yıldızları ise yarınki törende

Garantörlük haklarını kullanan Türkiye’nin Kıbrıs’a 20 Temmuz 1974’te düzenlediği Barış Harekâtı’nın 46. yıldönümü çerçevesinde düzenlenen tören ve etkinlikler, tüm dünyayı etkileyen Koronavirüs salgını nedeniyle bazı önlemlerle yapılacak.

Bakanlar Kurulu’nun “Tehlikeli Bulaşıcı Hastalık” olarak ilan ettiği Koronavirüsle ilgili tedbirler çerçevesinde, tüm tören ve etkinliklerde sosyal mesafe ve maske takılması kurallarına uyulması zorunlu kılındı.

21 pare top atışı ve Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın BRT’den yaptığı konuşmayla başlayan 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlama programı çerçevesinde ilk tören, saat 18.00’de, Boğaz Şehitliği’nde düzenlendi.

Tören protokol sırasına göre çelenklerin şehitliğe sunulması ile başladı.

Saygı Duruşu, Saygı Atışı ve İstiklal Marşı’nın okunması ve bayrakların göndere çekilmesi ile devam eden tören, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Anıt Özel Defterini imzalaması ile sona erdi.

İkinci tören Dr. Fazıl Küçük Anıt Mezarı’nda Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Anıtı’na çelenk sunması ile başladı.

Tören, Saygı Duruşu, İstiklal Marşı’nın okunması ve Bayrakların göndere çekilmesinin ardından, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın Anıt Özel Defteri’ni imzalaması ile sona erdi.

Rauf Raif Denktaş’ın Anıt Mezarındaki üçüncü tören de Cumhurbaşkanı Akıncı’nın Anıta çelenk sunması, saygı duruşu, İstiklal Marşı’nın okunması ve Bayrakların göndere çekilmesi ve özel defeterin imzalanması ile sona erdi.

Yarın ise Lefkoşa’daki ilk tören saat 08.30’da Lefkoşa Atatürk Anıtı, ardından da saat 08.50’de Lefkoşa Şehitler Anıtı önünde tören yapılacak.

Lefkoşa Dr. Fazıl Küçük Bulvarı’ndaki geçit töreni ise saat 09.30’da başlayacak. 20 Temmuz törenleri Başkent Lefkoşa’nın yanısıra tüm ilçe ve bazı köylerde de düzenlenecek.

20 Temmuz kutlamalarına Anavatan Türkiye en üst düzeyde katılıyor.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, kutlama etkinlikleri için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne geliyor.

Fuat Oktay yarın sabah yapılacak iki törene katılacak ve ardından adadan ayrılacak.

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamalarının en renkli, en coşkulu törenlerinden olan Şafak Nöbeti ise halk sağlığını tehdit eden pandemi nedeniyle bu yıl sembolik olarak gerçekleştirilecek.

Şafak Nöbeti saat 23:30’da BRT 1 HD’den canlı yayınlanacak.

Bu arada, Türk Hava Kuvvetleri’nin akrobasi timi “Türk Yıldızları”, Barış ve Özgürlük Bayramı kapsamında gösteri uçuşu yapacak.

Türkiye Milli Savunma Bakanlığı, Twitter üzerinden “Gökyüzündeki millî takımımız Türk Yıldızları Akrobasi Timi, KKTC’de selamlama geçişi yapacaktır.” Dedi.

reklam alani
Paylaş