CTP’den “Özel Hayatın Gizliliği” yasası için değişiklik önergesi

4
CTP
reklam alani

Cumhuriyetçi Türk Partisi, son günlerde kamuoyunda büyük tartışmalara yol açan ‘Özel Hayatın ve Hayatın Gizli Alanının Korunması’ yasası hakkında değişiklik önergesi sundu. Önerge,  KKTC Anayasasının 26.maddesinde öngörülen  ‘Basın Özgürlüğü’ kavramlarının yasada tam olarak karşılığını sağlamayı öngörüyor.

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman ile birlikte vekiller Doğuş Derya, Fikri Toros ve Erkut Şahali’nin imzasını taşıyan değişiklik önergesinin genel gerekçesi ilgili yasanın 12.nci maddesinde düzenlenen ‘Suç oluşturmayan Haller’ sınıflandırmalarının, Avrupa İnsan Hakları ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin konuyla ilgili içtihatları çerçevesinde genişletilmesi ve KKTC Anayasasının 26.maddesinde düzenlenen “Basın Özgürlüğü” kavramlarının bu yasada tam olarak karşılığının bulunabilmesi olarak belirtildi.

Önergeye göre, yasanın 12. maddesine iki tane yeni fıkra eklenerek (4 ve 5), bunun sağlanmayı hedeflendiği vurgulanırken, yeni fıkralar ise şöyle sıralandı.

4. “Bu yasada yer alan hiçbir hüküm, bu yasaya aykırı bir biçimde kaydedilmiş veya elde edilmiş olsa bile, bir basın mensubunun veya kayıt kendisine ulaştırılmasını sağlayan herhangi bir kişinin, ele geçirilen haberleşmeye ilişkin veriyi, haberleşme içeriğini, veya başka herhangi bir ses veya görüntü kaydını incelemesini engellemez.”

5. “Avrupa İnsan Hakları ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin konuyla ilgili içtihatları çerçevesinde, haberleşmenin gizliliğinin, ve Özel Hayatın gizliliğinin ihlal niteliğinde sayılmayan bir suç işleyen bir basın mensubunun veya herhangi bir kişinin böyle bir fiili, bu yasadaki herhangi bir hüküm uyarınca suç teşkil etmez.”

Değişiklik önergesinin Pazartesi günü yapılması beklenen birleşiminde gündeme getirilmesi ve ivedilik alınması hedefleniyor. Önergenin ivediliğinin alınmasının  ardından, gelecek hafta içinde Hukuk ve Siyasi İşler Komitesinin gündemine gelmesi bekleniyor.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz haftalarda Yeni Bakış Gazetesinde yayınlanan bir haber yüzünden gazetenin haber müdürü ve muhabirlerine ilgili yasa kapsamında dava okunmuş, konu ‘Basın Özgürlüğüne’ karşı yeni bir girişim olarak kamuoyunda büyük tepkilere yol açmış ve 2014’te geçen yasanın mimarı olarak addedilen CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman eleştiri oklarının hedefi olmuştu. 

reklam alani
Paylaş