BBC: “Biden, Erdoğan ile görüşmesinde Kıbrıs’a dikkat çekebilir”

5
Erdoğan Biden
reklam alani

“ABD Başkanı hangi konuları gündeme getirecek?” başlıklı bir haber yayınlayan BBC, “Biden, görüşmede Kıbrıs’a dikkat çekebilir” diyerek, ABD Başkanı’nın dikkat çekeceği dış politika konularının başında Doğu Akdeniz ve Kıbrıs’ın olacağını yazdı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden’ın 14 Haziran’da Brüksel’deki NATO Zirvesi kapsamında yapmayı planladığı ikili görüşmeyle ilgili BBC Türkçe, “ABD Başkanı hangi konuları gündeme getirecek?” başlıklı bir haber yayınladı.

Haberde, “Biden, Kıbrıs’a dikkat çekebilir” ara başlığıyla yer alan bilgilere göre; ABD Başkanı’nın dikkat çekeceği dış politika konularının başında Doğu Akdeniz ve Kıbrıs’ın olacağı kaydedildi.

Yunanistan ile diyalog sürecine giren Türkiye’ye Doğu Akdeniz’in tartışmalı bölgelerine araştırma gemilerini ve donanmasını göndermemesi konusunda güçlü telkinde bulunan ABD’nin, benzer şekilde Kıbrıs açıklarına da gemi gönderilmemesini istediği bildirildi.

Haberde ayrıca, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 20 Temmuz’da Kuzey Kıbrıs’a yapacağı ziyarette önemli açıklamalarda bulunacağını açıklaması ve hatta Geçitkale’de Türk silahlı insansız hava araçları için bir üs açılacağının basına yansımasının, Batı’nın kaygılarını arttırdığı da belirtildi.

Kıbrıs Sorunu’nda tarihsel olarak Rumlara yakınlığı nedeniyle Türkiye tarafından eleştirilen Biden’ın Erdoğan ile görüşmesinde bu konuyu da gündeme getireceği, başta kapalı Maraş bölgesi olmak üzere adada dengeleri değiştirecek adımlardan kaçınılması mesajını vereceği öngörülüyor.

reklam alani
Paylaş