Zeki Çeler: “Madem her yer açıldı, o halde mükellef askerlere gececi izinleri de verilmeli”

4
Zeki Çeler
reklam alani

TDP Milletvekili Çeler, salgının tavan yaptığı süreçte izinleri yanan mükellef askerlere, çıkamadıkları izinlerin mükafat olarak geri verilmesi gerektiğini ifade etti. Çeler ayrıca, “Madem her yer açıldı, dünyaya açılıyoruz, demek ki gececi izinleri kullandırılabilir” şeklinde konuştu.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda oy birliğiyle kabul edilen Askerlik (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın görüşülmesinin ardından söz alan TDP Milletvekili Zeki Çeler, askerlikle ilgili daha ciddi ve dataylı konuların Meclis’te konuşulması gerektiğini ifade etti.

Mükellef askerlerin yaşadığı sıkıntıların ortadan kalkması için gerekli adımların atılması gerektiğini ifade eden Çeler, mükellef askerlerin, pandemi döneminde durdurulan hafta sonu izin haklarını geri kazanmalarından mutluluk duyduğunu ancak çıkamadıkları izinlerin mükafat olarak geri verilmesi gerektiğini, bu konuda bir soru işareti oluştuğunu ifade etti.

İlgili Yasa’da resmi olarak Çavuş celplerinin 15 günde bir, iki günlük hafta sonu izinleri olduğunu, aylarca bu izinlerin kullanılamadığını aktaran Çeler, “Tezkere zamanı geldiğinde, mükellef askerlere bunun izin olarak verilip verilmeyeceği, yürütme tarafından sorulmalı” dedi.

Öte yandan yine ilgili Yasa’da yer alan haftalık gececi izinlerine de çıkamadıklarını ifade eden Çeler, “Bunlar Yasal izinlerdir. Sağlık açısından izinlerin bir süre kullandırılmaması gayet doğal. Madem her yer açıldı, dünyaya açılıyoruz, demek ki gececi izinleri kullandırılabilir” şeklinde konuştu.

Mükellef askerlerin, pandemi döneminde yanan izinlerinin, mükafat olarak verilmesinin sevindirici olacağını kaydeden Çeler, “Bu konuların daha çok konuşması ve haksızlıkların ortadan kaldırılması için yürütmedeki arkadaşların adım atması önemlidir” dedi.

reklam alani
Paylaş