Uyuşturucu sanıklarının ikisine hapis, birine denetimli serbestlik

4
Joseph Mlambo, Lunga Harisson Dlamini ve Ernest Tembe Agborbejah
reklam alani

Mağusa’da Narkotik operasyonunda 376 gram hint keneviri türü uyuşturucu madde ile yakalanan 3 sanığın Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki yargı süreci tamamlandı.

Mağusa’da 2020 yılı Kasım ayı içerisinde Narkotik polisi tarafından düzenlenen ve içiciden satıcıya ulaşılan operasyonda ele geçirilen toplam 376 gr 868 mlgr hint Joseph Mlambo, Lunga Harisson Dlamini ve Ernest Tembe Agborbejah’ın Mağusa Kaza Mahkemesi’ndeki yargı süreci tamamlandı.

“Kanunsuz uyuşturucu madde alma” ve “Kanunsuz uyuşturucu madde tasarrufu” davalarından yargılanarak suçlu buluna keneviri türü uyuşturucu madde ile ilgili tutuklanan Joseph Mlambo, Lunga Harisson Dlamini ve Ernest Tembe Agborbejah’ın Mağusa Kaza Mahkemesi’ndeki yargı süreci tamamlandı.

“Kanunsuz uyuşturucu madde alma” ve “Kanunsuz uyuşturucu madde tasarrufu” davalarından yargılanarak suçlu bulunan sanık Joseph Mlambo, Denetimli Serbestlik Yasası’ndan yararlanırken, “Kanunsuz uyuşturucu madde alma”, “Kanunsuz uyuşturucu madde verme” ve “Kanunsuz uyuşturucu madde tasarrufu” davalarından yargılanan sanık Lunga Harisson Dlamini 18 ay, sanık Ernest Tembe Agborbejah 36 ay hapis cezasına mahkum edildi.

“UYUŞTURUCU SUÇLARINDAKİ ARTIŞA DİKKAT ÇEKMEK İÇİN CAYDIRICI VE ETKİN CEZALAR VERİLMESİ GEREKİYOR

Sanıklar hakkındaki davaların kararını Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi Heyet Başkanı Fatma Şenol okudu.

Sanık Joseph Mlambo, Lunga Harisson Dlamini ve Ernest Tembe Agborbejah’ı aleyhine getirilen davalardan suçlu bularak mahkum ettiklerini açıklayan Şenol, sanık Mlambo’nun avukatının talebi üzerine sanık Malambo’nun Denetimli Serbestlik Yasası kapsamına girip girmediğinin değerlendirildiğini kaydetti.

Şenol, sanık hakkında temin edilen psikiyatrist raporuna göre sanığın uyuşturucu kullanıcısı olduğu ve 1 yıl süreyle rehabilite edilmesi gerektiğinin belirtildiğini kaydeden Şenol, Denetimli Serbestlik Yasası’nda azami miktarın 12 gr olduğuna dikkatleri çekerek, sanık Mlambo’nun bu limiti aştığını ancak tasarrufunda bulunan 43 gr 820 mlgr hint keneviri türü uyuşturucu maddeyi şahsi kullanımı için tasarruf ettiğini ve ticari bir amaç gütmediğinin görüldüğünü, bu sebeple sanık Mlambo’nun Denetimli Serbestlik Yasası kapsamına girdiğini kaydetti.

Sanık Lunga Harisson Dlamini ve Ernest Tembe Agborbejah için ceza takdir edilmesi gerektiğini ifade eden Şenol, uyuşturucu suçlarında kamu yararının ağır bastığını ifade ederek, uyuşturucu suçlarındaki artışa dikkat çekmek için caydırıcı ve etkin cezaların verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Kamu menfaati göz önünde bulundurularak sanık Dlamini ve Agborbejah’a hapislik cezası dışında bir ceza verilemeyeceğini söyleyen Şenol, sanık Dlamini’yi 18 ay, sanık Agborbejah’ı ise 36 ay hapis cezasına mahkum ettiklerini açıkladı.

ÖNCE İÇİCİ, SONRA SATICILAR YAKALANMIŞTI

Narkotik ekipleri 4 Kasım 2020 tarihinde aldıkları bir bilgide Mağusa’da bir öğrenci yurdunun  odasında, sanık Joseph Mlambo’nun tasarrufunda kanunsuz uyuşturucu madde olduğu yönünde aldığı bir ihbar üzerine sanık Mlambo’nun kaldığı yurt odasında arama yapmış ve mutfak dolabı içerisinde şeffaf renk naylon poşette 43 gr 820 mlgr ağırlığında hint keneviri türü uyuşturucu madde ele geçirmişti.

Tutuklanan sanık Mlambo’dan yapılan soruşturmada tasarrufunda bulunan uyuşturucu maddeleri sanık Lunga Harisson Dlamini’den aldığını öğrenen Narkotik ekipleri yine ayni gün sanık Dlamini’nin kaldığı eve baskın yaparak yapılan aramada 92 gr 918 mlgr ağırlığında hint keneviri türü uyuşturucu madde ele geçirmişlerdi.

Tutuklanan sanık Dlamini’nin ise söz konusu uyuşturucu maddeleri sanık Ernest Tembe Agborbejah’dan aldığını itiraf etmesi üzerine Narkotik ekipleri bu kez sanık Agborbejah’ın peşine düşmüştü.

Mağusa’da yolda bisikleti ile tespit edilen sanık Agborbejah polisi fark etmesi üzerine boynunda asılı olan çantayı yol kenarına atıp bisikleti ile kaçmaya çalıştığı sırada makul güç kullanılarak alıkonulmuştu.

Narkotik ekipleri sanık Agborbejah’ın attığı çantada yaptığı kontrolde foil kağıdına sarılı 240 gr 130 mlgr hint keneviri türü uyuşturucu madde ele geçirmesi üzerine de sanık Agborbejah’ı suçüstü tutuklamıştı.

reklam alani
Paylaş