Fazilet Özdenefe, özel hayatın gizliliği ile ilgili yasa hakkında konuştu: “Gerekiyorsa güncellenmeli”

7
Fazilet Özdenefe
reklam alani

CTP Milletvekili Fazilet Özdenefe, özel hayatın gizliliği ile ilgili yasa hakkında ‘gerekiyorsa güncellenmeli’ ifadelerini kullanarak, gözaltına alınan gazetecilerin ardından başlayan tartışmaların ‘doğru temelde olmadığını’ söyledi.

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Fazilet Özdenefe, BRT’de yayınlanan ve Baykan Gürses’in hazırlayıp sunduğu ‘45+’ programına katılarak değerlendirmelerde bulundu.

“TARTIŞMA DOĞRU TEMELDE DEĞİL”

Yaptıkları bir haberin ardından ‘özel hayatın gizliliği’ ile ilgili yasa çerçevesinde 4 gazetecinin gözaltına alınması hakkında konuşan Özdenefe, tartışmanın doğru temelde olmadığını belirtti.

Söz konusu yasanın enine boyuna düşünüldüğünde toplum yararına olduğunu aktaran Özdenefe, söz konusu yasanın CTP’nin desteğiyle geçtiğini ve bu nedenle de insanların CTP’yi eleştirmek adına konuyu ele aldığını ifade ederek şunları söyledi:

“Şu andaki tartışma hak ve özgürlükler temelinde değil, ‘CTP yasayı yaptı, gazetecileri hapse atmak için bu kararı aldı’ gibi değerlendiriliyor.”

“2014’TEN BU YANA İLK DEFA SORUN YAŞANDI”

Yasanın geçtiği 2014 yılından bu yana ilk defa bu şekilde bir durumla karşılaşıldığına işaret eden CTP Milletvekili Özdenefe, “Özel hayatımızın ifşa edilmemesine hakkımız vardır. İnsan hakları çerçevesinden değerlendirdiğimiz zaman istisnalar vardır elbette, değişen ve gelişen dünyada her zaman güncellemeler söz konusudur…” ifadelerini kullandı.

“GEREKİYORSA GÜNCELLENMELİ”

Değişen ve gelişen dünyada her alanda zaman içerisinde güncellemelerin yapıldığını ve yapılması gerektiğini vurgulayan Özdenefe, her olgunun kendi içinde tartışılması gerektiğini ve bu yasayla ilgili de güncelleme gerekiyorsa güncellenmesi gerektiğini belirtti.

NE OLMUŞTU?

Yeni Bakış gazetesinin “Komisyonla 50 bin vatandaşlık için düğmeye basıldı” haberi ve yayınladığı ses kaydının ardından polisin yürüttüğü soruşturmada 5 kişi hakkında yasal işlem başlatılmıştı.

Konuyla ilgili haberde kullanılan ses kayıtlarının özel hayatın gizliliğini ihlal ettiği ifade edilmişti.

reklam alani
Paylaş