Mağusalı’nın sivrisineklerle başı belada

3
Mağusalı
reklam alani

Popülasyonlarındaki artış nedeni ile sivrisinekler Mağusalı’nın başına bela oldu.Gazimağusa Belediyesi Sağlık Şube Amiri İlke Sabit Soyer yapılan çalışma periyodunun tamamlandığını ve 1 hafta içerisinde sivrisinek popülasyonunda azalma görüleceğini açıkladı.

Sivrisinekler adeta Mağusalı’nın korkulu rüyası haline geldi. Sivrisineklerin geçtiğimiz yıllara oranla sayılarındaki artış, bölge halkını sokağa çıkmaya korkar hale getirdi.

Sivrisineklere vatandaşın bulduğu hiçbir çözüm fayda etmezken, bölge halkının sivrisineklerle ilgili rahatsızlığını ve bu yöndeki şikayetlerin her geçen gün arttığını belirtip açıklama talep ettiğimiz Gazimağusa Belediyesi Sağlık Şube Amiri İlke Sabit Soyer Kıbrıs Postası’na yaptığı açıklamada, sivrisinekler ile ilgili ilaçlama periyodunun tamamlandığını ve 1 hafta içerisinde sivrisinek popülasyonunda azalma yaşanacağını açıkladı.

Rahatsız edici hatta Mağusalı’nın hayatını adeta kabusa çeviren sivrisineklerin artış nedenine de değinen Soyer, esas sorunun göletler olduğunu açıkladı. Bölgedeki iki göletin de ilaçlandğını ancak fiziki yapısından ötürü ulaşılamayan yerlerin olduğunu kaydeden Soyer, çevreye zarar vermemesi için kimyasal ilaçlamanın yapılmadığını ilaçlama ile birlikte sivrisinekten kurtulmanın kesin yolunun gölet ve derelerde ıslah çalışmalarının yapılması gerektiğine kaydetti.

Sivrisinek popülasyonunda meydana gelen artış nedeni ile sosyal medya da bölge halkının karga sembolü ile bilinen Mağusalı’nın yeni sembolünün sivrisinek olduğu ve karga heykeli yerine sivrisine heykelinin daha uygun olabileceği yönünde paylaşımlar dahi yapılıyor.

Soyer, sivrisineklerdeki artışın ılıman hava koşulları olduğunu dile getirdi. Sivrisineklerle mücadelede Biyolojik Larvatik kullanıldığını ve etkisini göstermesi için bir süre geçmesi gerektiğini kaydeden Soyer, sivrisineklerle mücadelede sadece belediyelerin mücadelelerinin yeterli olmadığını, devletin bu yönde geliştireceği bir politika ile belediyelere destek olması gerektiğini de ifade etti.

reklam alani
Paylaş