Türkiye cinayetle ilgili soruşturma açtı, KKTC’de “tık” yok!

4
Kutlu Adalı
reklam alani

Türkiye’de Cumhuriyet Başsavcılığının dün başlattığı Kutlu Adalı cinayeti soruşturmasıyla ilgili KKTC’deki adli makamlar henüz adım atmadı. Cumhurbaşkanı ve hükümet de konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmış değil.

Türkiye’deki Cumhuriyet Başsavcılığı’nın dün yaptığı organize suç örgütü kurmak suçlamasıyla aranan Sedat Peker’in kardeşi Atilla Peker’in ifadeleri sonrası Kıbrıslı Türk gazeteci Kutlu Adalı’nın Kıbrıs’ta öldürülmesiyle ilgili iddialara dair soruşturma başlatıldığını açıklamasının ardından KKTC adli makamlarının sessizliği sürüyor.

Dün yapılan açıklama sonrası gözlerin çevrildiği KKTC Polisi ve Savcılığı, aradan 24 saate yakın zaman geçmesine rağmen cinayet dosyasıyla ilgili herhangi bir açıklama yapmazken, Cumhurbaşkanı ve Başbakan da konuyla ilgili bilgi vermekten kaçınıyor.

Muhalefet partileri ise bu tutumu eleştiri yağmuruna tutarken, CTP ve HP liderlerinden sert açıklamalar geldi.

Türkiye’deki Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, gazeteci Kutlu Adalı’nın öldürülmesiyle ilgili soruşturma başlatmasını Diyalog TV’ye değerlendiren HP Genel Başkanı Kudret Özersay, “Devlet olarak yapmamız gerekeni, Türkiye Cumhuriyeti yaptı, bizimkiler uyudu. Bu devleti bir kez daha mahcup ettiler” diyerek, hükümete girişimde bulunmaması nedeniyle tepki gösterdi. Adalı cinayetine ilişkin Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Başbakan Ersan Saner’in açıklamalarına bakıldığında, yuvarlak ifadeler kullanıldığını anımsatan Özersay, “İtirafların iddia olduğuna dair ifadeler kullanıldı. Gerekirse gereken yapılır dendi. Kardeşim bunlar iddia falan değil. İtiraflar var” ifadelerini kullandı.

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Kutlu Adalı cinayetine ilişkin olarak kronolojik bir sıralama yaparak, “Bir Kıbrıslı Türk, Kıbrıs’ta öldürüldü. Demokrasi ve insan hakları derin yara aldı… Yönetmiyorsunuz” ifadelerini kullandı. Erhürman, “Bir Kıbrıslı Türk, Kıbrıs’ta öldürüldü. Demokrasi ve insan hakları derin yara aldı…” ifadelerini kullanarak, “Yara yıllardır kanamaya devam ediyor ve konuya yaklaşımdaki ciddiyetsizlik yukarıdaki kısa kronolojiden de açık biçimde anlaşılıyor. Yazık! Yönetmiyorsunuz” dedi.

Türkiye’deki Cumhuriyet Başsavcılığı’nın dün yaptığı açıklamada “”Atilla Peker adlı şahsın Fethiye Cumhuriyet Başsavcılığı aracılığıyla Cumhuriyet Başsavcılığımıza gönderdiği ‘Gazeteci Kutlu Adalı’nın Kıbrıs’ta öldürülmesi’ olayına ilişkin çeşitli iddialar içeren dilekçesinin teslim alınması ve yapılan ilk değerlendirme sonucu iddiaya konu suçlarla ilgili Türk adli makamlarının soruşturma ve kovuşturma yapmasının Türk Ceza Kanunu hükümleri uyarınca olanaklı olduğu kanaatine varılması üzerine dilekçe içeriğinde bahsi geçen suç iddialarıyla ilgili derhal soruşturma başlatılmıştır. Soruşturma kapsamında cinayet olayının gerçekleştiği KKTC adli makamlarından ihtiyaç duyulan bilgi ve belgelerin temin edilmesi amacıyla gereken yazışmaların yapılması ve yine ülkemiz dahilinde bulunan muhtemel delillerin temini ile dilekçe sahibinin ayrıntılı beyanının alınması için çalışmalara başlanmıştır” ifadeleri kullanılmıştı.

reklam alani
Paylaş