KIB-TEK ve El-Sen arasında imzalar atıldı

4
KIB-TEK ve El-Sen
reklam alani

El-Sen Yönetimi ile KIB-TEK Yönetim Kurulu arasında Toplu İş Sözleşmesi ve El-Sen’in taleplerini içeren 4 maddelik protokol imzalandı. El-Sen’in başlattığı grev sona erdi…

18.30 – El-Sen Yönetimi ile KIB-TEK Yönetim Kurulu arasındaki kritik görüşmede uzlaşıya varılmasının ardından Toplu İş Sözleşmesi ve El-Sen’in taleplerini içeren 4 maddelik protokol imzalandı. Böylece El-Sen’in gerçekleştirdiği genel grev tarafların uzlaşmasıyla son buldu.

İmza töreninde konuşan KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı Turan Büyükyılmaz, ilerleyen süreçte EL-SEN ile birlikte, Kuruma katkı koyacak projelere imza atma arzusunu dile getirdi.

Büyükyılmaz, “Görüşmelerimizi tamamladık. Oy birliği ile Toplu İş Sözleşmesi’nin imzalanmasına karar verdik” diyerek, sendikanın ek taleplerini içeren protokol ile ilgili de bilgi verdi.

Protokolün maddelerinden birinin KIB-TEK’in alacakları ile ilgili olduğunu belirten Büyükyılmaz, “Kurum, tahsilatla ilgili yüzde 60’lara düşmüştür. Bunu yukarı çıkarmamız gerekiyor. Esas sorun yaratan bölüm, büyük tüketiciler, kurum ve kuruluşlar, belediyeler ve devlet daireleridir. Bu hususla ilgili, çok ciddi bir çalışma yapacağız” ifadelerini kullandı.

Bir diğer maddenin sayaç ve yakıt ihaleleri ile ilgili olduğu bilgisini veren Büyükyılmaz, bu konularda sendika ile farklı düşünmediklerini anlattı.

“YAKIT KONUSUNU KÖKTEN ÇÖZECEĞİZ”

Büyükyılmaz, “Eylül ayına kadar yeni bir yazılım gerçekleştireceğiz. Bu yazılım hayata geçene kadar elimizdeki sayaçları kullanacağız. Ardından da sayaç ihalesine çıkacağız” dedi.

Yakıt ihalesinin ise iki kez iptal edildiğini hatırlatan Büyükyılmaz, “Arka arkaya iki kez iptal edilmesinden sonra Merkezi İhale Komisyonu bize pazarlık usulü alım hakkını verdi. Şu anda 11 firma pazarlık usulü alıma davet edildi. Ne yazık ki çarşamba günü gerçekleşmesi gereken pazarlık usulü, Merkezi İhale Komisyonu Başkanının kovid-19 olması dolayısıyla ertelenmek zorunda kalındı. Döner dönmez, inanıyorum ki çok iyi bir sonuç alacağız ve yakıt konusunu kökten çözmüş olacağız” şeklinde konuştu.

Büyükyılmaz, Kurumun ayağa kalkabilmesi için Toplu İş Sözleşmesi’nin yanında EL-SEN ile ek protokoller yapacaklarını taahhüt ettiklerini de aktararak, varılan uzlaşının hayırlı olmasını diledi.

EL-SEN Başkanı Kubilay Özkıraç da, verdikleri mücadelede kendilerinin yanında duran ve durmayan herkese teşekkür etti ve bugünden itibaren KIB-TEK Yönetim Kurulu’nun alacağı her doğru karara katkı koyacaklarını belirtti.

Elektrik konusunun tartışılmadığı bir ortam yaratmak istediklerini vurgulayan Özkıraç, varılan uzlaşıya katkı koyan herkese teşekkür etti.https://www.facebook.com/plugins/video.php?height=314&href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fkibrispostasi%2Fvideos%2F461626524946239%2F&show_text=false&width=560

18.00- KIB-TEK Yönetim Kurulu ile EL-Sen Yönetim Kurulu arasındaki görüşmede uzlaşıya varıldığı öğrenildi. İlerleyen dakikalarda, TİS ve El-Sen’in taleplerini içeren protokolün imzalanması bekleniyor.

17.00- KIB-TEK Yönetim Kurulu ile El-Sen Yönetim Kurulu arasındaki kritik toplantı başladı. Toplantıda, El-Sen’in taleplerini içeren bir protokolün ve Toplu İş Sözleşmesi’nin görüşülüp imzalanması bekleniyor.

13.00 – El-Sen ile KIB-TEK Yönetim Kurulu bir toplantı gerçekleştirdi. Yaklaşık olarak 1 buçuk saat süren toplantıya ara verildi. Toplantı saat 14.00’de tekrar devam edecek.

El-Sen Başkanı Kubilay Özkıraç, yaklaşık olarak 1 buçuk saat süren toplantının ardından basına açıklamalarda bulundu.

Özkıraç, 7 maddelik eylem sebeplerini bir kez daha gündeme getirdiklerini ifade ederek, “Eylemimiz devam ediyor. İlgili kişiyle görüşecekler. Eğer bir adım atarlarsa 10 adım atacağız… Sermayenin karnı tok iken, ezilen kesim açsa herkes rahatsız olacak” şeklinde konuştu.

KORSAN BİR HÜKÜMET VAR”

‘Korsan bir hükümet var’ ifadelerini kullanan Özkıraç, KIB-TEK’e en fazla borcu olanların devletin kurum ve kuruluşları olduğunu belirtti.

Kubilay Özkıraç, “Bu ülkede düzen bellidir. Bir avuç çıkarcının çıkarlarını korumak için atanan bu hükümetten ne beklenir, onu da sormak gerekir. Bu iş sadece El-Sen’in sorunu değildir. Bugün burayı satan ülkeyi de satar. Bıçak kemiğe dayanmamıştır, bıçak kemiği de geçmiştir…” dedi.

Teknecik Elektrik Santrali’nde 41 saattir bekleyen çalışanlar olduğunu da belirten Özkıraç, “Ambulans yok, doktor yok. Bilerek isteyerek yapıyorlar bunu, tüm dertleri para… Ben bu anlayışa güvenmiyorum…” diye konuştu.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı’ya işaret eden El-Sen Başkanı Özkıraç, “KIB-TEK çalışanlarıyla toplumu karşı karşıya getirmek için eğitilmiş bir adamdır. Çok iyi eğitilmiştir. Bu çalışanlar onları tükürükleriyle boğar” ifadelerini kullandı.

11.20 – EL-SEN İLE KIB-TEK YÖNETİMİ GÖRÜŞÜYOR

Ekonomi ve Enerji Bakanlığı önünde gerçekleştirilen eylemin ardından alandan ayrılan eylemciler KIB-TEK önüne geri döndü.

El-Sen Yönetim Kurulu, KIB-TEK yönetimi ile görüşmeye girdi.

Görüşmenin ardından El-Sen yönetimi de kendi içinde bir toplantı gerçekleştirerek basına açıklamalarda bulunacak.

10.50 – BIÇAKLI: “ÖYLE NENEM DE YÖNETİR”

Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu (Türk-Sen) Genel Başkanı Arslan Bıçaklı da Bakanlık önüne gelerek eyleme destek verdi.

Burada yaptığı açıklamada, “Ucuzlatmak için geldin, hâlâ daha zam yapma peşindesin. ’20 kuruş girdi, 30 kuruş çıktı’ hesabını benim nenem de yapar, o şekilde benim nenem de yönetir” ifadelerini kullandı.https://www.facebook.com/plugins/video.php?height=314&href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fkibrispostasi%2Fvideos%2F2980519508894918%2F&show_text=false&width=560

“SAYAÇLAR BİZİM, SEN NE HAKLA SÖKÜYORSUN?”

Sürekli bir tehdit politikası uygulandığını savunan Türk-Sen Başkanı Arslan Bıçaklı, ödemesi yapılmış olan faturalara rağmen sayaçların söküldüğünü ifade ederek “Sayaçlar bizim, sen ne hakla söküyorsun?” diye sordu.

KIB-TEK, DOKUNANI TEPER” 

Açıklamasının devamında KIB-TEK’in önemine işaret eden Bıçaklı, “KIB-TEK’te ceyran vardır, dokunanı teper!” dedi.

10.30 – EYLEMCİLER BAKANLIĞIN KAPISINA DAYANDI

Eylemciler Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’na vardıklarında yoğun güvenlik önlemi ile karşılaştı.https://www.facebook.com/plugins/video.php?height=314&href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fkibrispostasi%2Fvideos%2F1164461470740234%2F&show_text=false&width=560

“Arıklı istifa” şeklinde sloganlar atan eylemciler, bakanlığın kapısının kapalı olması nedeniyle Bakan Erhan Arıklı’dan görüşme talep etti.

10.15 – “TÜKÜRÜKLERİMİZLE GELİYORUZ”

El-Sen’in ‘ateşli’ eylemine polis müdahale etti… El-Sen Başkanı Kubilay Özkıraç, polisle özel olarak bir konuşma gerçekleştirdi. Polis, ateş yakmanın yasal olmadığını ifade etmesi üzerine sendika üyeleri eylem ateşi yakmanın yasal olduğunu savundu.

Polisin ateşe müdahale etmesi halinde yolu kapatacakları belirtildi.https://www.facebook.com/plugins/video.php?height=314&href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fkibrispostasi%2Fvideos%2F499836941375286%2F&show_text=false&width=560

 SAHTE İHBAR YAPILDI, 2 İTFAİYE ARACI GELDİ

Yakılan ateşin ardından bir vatandaşın ‘araç yangını’ olduğuna ilişkin ihbarı üzerine bölgeye 2 adet itfaiye aracı sevk edildi. Yapılan görüşmenin ardından itfaiye ekipleri yakılan ateşi söndürmeden olay yerinden ayrıldı.

“BAKANLIĞA TÜKÜRÜKLERİMİZLE GİDİYORUZ”

El-Sen Başkanı Kubilay Özkıraç, eylemde bir basın açıklaması yaparak, şu ifadeleri kullandı:

“Bizim üstümüze polisi sürmeye çalışıyorlar… Sömürenle sömürülenlerin kavgasıdır… Kahrolsun faşizm… Ekonomi ve Enerji Bakanı denilen faşist anlayışın merkezine tükürüklerimizle gidiyoruz…”

10.00 – EL-SEN’DEN ‘ATEŞLİ’ EYLEM

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (El-Sen) geçtiğimiz günlerde süresiz grev kararı almıştı.

Bugün şok bir eylem yapan Sendika, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun (KIB-TEK) önünde ateş yaktı.

reklam alani
Paylaş