Erhan Arıklı: “İstesem Cenevre’ye giderdim…”

5
Erhan Arıklı
reklam alani

Kathimerini gazetesinde “AB’nin Ekonomi Bakanlığı’ndaki bir projeyi Erhan Arıklı’nın bakan olması nedeniyle iptal edildiği” yönündeki çıkan habere yanıt vererek, “Bu iddialar artık kabak tadı verdi” dedi. Cenevre’deki görüşmeye gitmemesinin gerekçesi olarak da Arıklı, “Sonucunu bildiğim bir toplantıyı, dışarı çıkmadan karantina otelinde beklemek işime gelmedi” ifadelerini kullandı.

Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, Kathimerini gazetesinin AB’nin Ekonomi Bakanlığı’ndaki bir projeyi kendisinin bakan olması nedeniyle iptal edildiğini yazdığını belirterek, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımla tepki gösterdi.

Arıklı, “Bu iddialar artık kabak tadı verdi…” ifadelerini kullanarak, 5+BM gayriresmi toplantısı kapsamından Cenevre’ye neden gitmek istemediğini açıkladı.

“SONUCUNU BİLDİĞİM BİR TOPLANTIYI KARANTİNA OTELİNDE BEKLEMEK İŞİME GELMEDİ”

Erhan Arıklı, “Elimde Türkiye’nin Diplomatik pasaportu var… İstesem Cenevre’ye gidebilirdim. Ama sonucunu bildiğim bir toplantıyı, dışarı çıkmadan karantina otelinde beklemek işime gelmedi” dedi.

Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Arıklı, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“AB KARŞISINDA SÜT DÖKMÜŞ KEDİ GİBİ SUSKUN”

“Kathimerine gazetesi AB’nin Ekonomi Bakanlığındaki bir projeyi benim Bakan olmam dolayısı ile iptal ettiğini yazmış.

Türkiye’den gelen en ufak bir eleştiri karşısında derhal “Kıbrıslılık gururu” kabaran ve Türkiye’ye en ağır ifadelerle saldıran malum kesim, AB karşısında süt dökmüş kedi gibi suskun. “Düşmanımın düşmanı dostumdur” diyorlar.

-Mesele ne peki?

-Efendim ben İnterpol tarafından aranıyormuşum. Hatta bu yüzden Cenevre’ye gidememişim.

-İnterpol beni niye arıyormuş? Ne suç işlemişim.

-1997 de motosikletliler tarafından çıkartılan sınır olaylarında, ölen bir şahıs için Rumlar beni ve bazı üst düzey KKTC yöneticilerini azmettirici olarak İnterpol’e bildirmişler.

-Peki, motosikletli Rumlar sınırlarımıza niye gelmişti? Çiçek toplamak için mi, yoksa piknik yapmak için mi?

-Sınırlarımızı delmek ve Kuzeyin işgal altında olduğunu dünyaya duyurmak için Berlin’den yola çıkmışlardı. Avrupa’yı bir baştan bir başa geçip, soluğu Girne’de alacaklardı.

-Rumlar benimle birlikte azmettirici olarak başka kimlerin isimlerini bildirmişti İnterpol’e?

-Rahmetli Rauf Denktaş, Tamburalı Paşa Hasan Kundakçı, Polis Müdürü Erdal Emanet vs.

-Bu liste hukuki mi, siyasi mi?

-Elbette ki siyasi. Nitekim Türkiye’nin girişimleri ve tepkileri üzerine Denktaş’ın ismi derhal o listeden çıkartıldı. Ben dâhil diğer isimler bu konu ile ilgilenmediği ve İnterpol nezdinde herhangi bir girişimde bulunulmadığı için Rumların başvurusu orda duruyor.

“KEŞKE O OLAYLAR OLMASAYDI…”

-Bu konu beni üzüyor mu?

– 2 Rum’un o olaylarda hayatını kaybetmesi elbette üzüntü verici. Ben Derinya’da o olaylar meydana gelirken, Lefkoşa’da idim. Türkiye’den gelip Ledra Palas’ta toplanan grubu sakinleştirmeye çalışıyordum. Keşke o olaylar olmasaydı. Ama KKTC’nin ve onun sınırlarının varlığı dünyaya bir kez daha ilan edildi. Ayrıca dünya Güneyin hükümranlığının KKTC sınırlarında bittiğini o olaylardan sonra daha iyi anladı. O olaylardan sonra bir daha sınır delme girişimi olmadı. Rumlar bile sınırlarımıza saygı duydu. Kapılar bu karşılıklı saygı neticesinde açılabildi. Ama dediğim gibi keşke motosikletliler böyle bir propaganda yolu seçmeseydi. Ve o iki genç hayatını kaybetmeseydi…

“BERAAT HÜKMÜ VERİLDİ”

-Bu konu ile ilgili başım derde girdi mi?

-Evet, bir kere Kırgızistan’da iken bir ihbar üzerine Kırgız İnterpol’ü beni tutuklayıp mahkemeye çıkardı. Kırgız hakim, Güney Kıbrıs’tan gelen dosyanın içeriğine bakıp güldü. “Bu dosya ile mi seni suçluyorlar. Ve siz Kırgız görevliler, bu gayrı ciddi dosya ile bu şahsı tutuklamaya utanmıyor musunuz? Şimdi her devlet canının istediği bir kişiyi herhangi bir delil, herhangi bir mahkeme kararı olmadan İnterpol’e bildirirse bu işin sonu nereye varır düşündünüz mü?” diyerek mahkeme zabıtlarına geçen bir konuşma yapmış ve beraat hükmü vermişti.

KARANTİNA OTELİNDE KALMAMAK İÇİN CENEVRE’YE GİTMEDİM”

-Peki Cenevre’ye bunun için mi gitmedim?

-Elimde Türkiye’nin Diplomatik pasaportu var. İstersem Cenevre’ye gidebilirdim. Ama sonucunu bildiğim bir toplantıyı, dışarı çıkmadan karantina otelinde beklemek işime gelmedi.

reklam alani
Paylaş