Erdoğan ile görüşmesi sonrası konuşan Tatar: “Görüşmeler, devletten devlete olmalı”

8
reklam alani

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından yaptığı açıklamasında, Kıbrıs sorununa ilişkin görüşmelerin “devletten devlete” olması gerektiğini belirterek, “BM Güvenlik Konseyi bunu kabul etmeli” dedi. Tatar ayrıca, “İhtiyaç duyulursa, BM parametrelerinde bir değişikliğe gidilebileceği düşüncesindeyiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ankara’da gerçekleştirdiği görüşmenin ardından basına açıklamalarda bulundu.

Görüşmeye, Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğrulooğlu’nun da katıldığını ifade eden Tatar, “Cenevre öncesi, enine boyuna bir değerlendirme yaptık” dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, yapılan çalışmaları “gayet yerinde bulduğunu” ifade eden Tatar, artık federasyon temelinde bir anlaşmadan sonuç alınamayacağını yineleyerek, Kıbrıs Rum tarafının AB’den aldığı hakları istismar ederek, Kıbrıslı Türklerle ne yetkiyi ne de zenginlikleri paylaşma niyetinde olmadığını söyledi.

Tatar, “Benim Cumhurbaşkanı olarak geliştirdiğim ve Türkiye’nin de tamamen desteklediği; yan yana yaşayan iki egemen ve eşit devlet noktasında bir anlaşmaya gidilecek” dedi.

Görüşmelerin “devletten devlete” olması gerektiğini ifade eden Tatar, “Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin bunu mutlaka kabul etmesi gerektiğini” ifade ederek, “Karşımızda Kıbrıs Cumhuriyeti, bizler de topluluk? Böyle bir müzakere sürecinden sonuç çıkmaz. Böyle bir süreci yarın Cenevre’de gündeme getireceğiz” şeklinde konuştu.

Yarın erken saatlerde, Ankara’dan direkt olarak Cenevre’ye gideceklerini ifade eden Tatar, “Türkiye Cumhuriyeti’ne ait özel uçakla Cenevre’ye gideceğiz. Uçakta, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve heyeti de olacak. Öğleden sonra da BM Genel Sekreteri ile toplantımız başlayacak. Çarşamba ve Perşembe günleri de yeni vizyonumuzun sunumunu, BM ve ilgili taraflara yapacağız” dedi.

Kıbrıs Türk halkına seslenen Tatar, “Ben gönül rahatlığı içerisindeyim. Başbakanlık dönemimde de, Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde de hep aynı şeyi savundum” diyerek, “Eski anlayışla bir neticeye varmak mümkün değil” ifadelerini kullandı.

Karşı tarafın, Kıbrıs’taki gerçekleri görmesi gerektiğini ifade eden Tatar, “İhtiyaç duyulursa, BM parametrelerinde bir değişikliğe gidilebileceği düşüncesindeyiz” dedi.

reklam alani
Paylaş