Mağusa’da anteropadan yarım milyonluk içki hırsızlığında karar açıklandı

10
Hüseyin Gör
reklam alani

Mağusa’da Ramadan Cemil işletmelerine ait antreponun kilidini hasara uğratıp içeriye girdikten sonra 463 bin 790 TL değerinde 962 adet muhtelif marka içkiyi sirkat eden sanık Hüseyin Gör’ün Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüşülen davaları sonlandırıldı. Sanık 6 yıl hapis cezasına mahkum edildi.

Mağusa’da 2020 yılı Kasım ayı içerisinde, Ramadan Cemil İşletmelerine ait antrepodan 463 bin 790 TL değerinde 962 adet muhtelif marka içkiyi sirkat eden sanık Hüseyin Gör’ün Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nde bir süreden beri devam eden yargı süreci tamamlandı.

Sanık Hüseyin Gör aleyhine getirilen “Bina açma”, “Sirkat” ve “Kasti hasar” davalarının yanında askıda olan 2 dosyası da dikkate alınıp Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Fatma Şenol, Kıdemli Yargıç Ayşen Toroslu ve Üye Yargıç Hazan Aksun’un oy birliği ile 6 yıl hapis cezasına mahkum edildi.

AKSUN: DEFALARCA HAPSE MAHKUM EDİLDİ, ISLAH OLMADI

Sanık hakkındaki kararı Üye Yargıç Hazan Aksun okudu. Sanığı kendi ikrarı, aktarılan olgu ve emareler ışığında suçlu bulduklarını açıklayan Aksun, birçok sabıkası bulunan sanığın defalarca hapis cezası ile cezalandırılmasına rağmen ıslah olmadığını, sistematik olarak suç işlemeye devam ettiğini ve bu gibi suçları işlemeyi alışkanlık haline getirmiş olduğunu söylemenin yanlış olmadığını belirtti.

Sanığın işlediği suçun yaygın suçlar arasında olduğuna dikkat çeken Aksun, sanığın suçlu bulunduğu “bina açma” suçu için 7, “kasti hasar” ve “sirkat” suçları içinse 3 yıla kadar hapis cezası öngörüldüğünü açıkladı. Yaygın suçlarda caydırıcı ve ibret verici cezalar verilmesi gerektiğine dikkat çeken Aksun,  yaygın olan bu suçu işleyen sanık hakkında bu faktörün ağırlaştırıcı sebep olarak alındığını söyledi.

Sanığın ilk olarak girdiği ambardan bir miktar içki çalmasından kısa bir süre sonra yeniden ambara girerek içerisinden 463.790 TL değerinde 962 adet içki sirkat ettiğini kaydeden Aksun, sanığın bu suçu planlayıp işlediğini bu nedenle bu unsurun da sanık aleyhinde değerlendirileceğini açıkladı.

Sanığın müştekiye büyük miktarda zarara uğratmasını da aleyhine değerlendirildiğini belirten Aksun, sanığa hapislik cezası dışında bir ceza verilmesinin kamu menfaati bakımından uygun olmayacağı kanaatine vardıklarını belirterek zanlının 6 yıl hapse mahkum edildiğini açıkladı.

reklam alani
Paylaş