Dışişleri Bakanlığı, ‘sözde soykırım’ ifadesi üzerine Joe Biden’ı kınadı

7
KKTC Dışişleri Bakanlığı
reklam alani

Dışişleri Bakanlığı, ABD Başkanı Joe Biden’ın 1915 olaylarına ilişkin yayımladığı mesajındaki ‘sözde soykırım’ ifadesi üzerine Biden’ı şiddetle kınadı.

Dışişleri Bakanlığı, ABD Başkanı Joe Biden’ın 1915 olaylarına ilişkin yayımladığı mesajındaki ‘sözde soykırım’ ifadesi üzerine tepki göstererek, Biden’ı şiddetle kınadı.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada “Türk ulusunun şanlı geçmişine gölge düşürmeyi amaçlayan bu açıklama, her zaman Anavatanımızın yanında olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için de yok hükmündedir” denildi.

Bakanlığın yazılı basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden’in 1915 yılında yaşanan olaylara ilişkin yaptığı açıklamasındaki mesnetsiz iddiaları şiddetle kınıyoruz. Türk ulusunun şanlı geçmişine gölge düşürmeyi amaçlayan bu açıklama, her zaman Anavatanımızın yanında olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için de yok hükmündedir.

“TÜRKİYE-ABD İLİŞKİLERİNE OLUMSUZ ETKİLERİ OLACAĞI VE ABD’Yİ İTİBARSIZLAŞTIRACAĞI ORTADADIR”

Tarihi ve hukuki gerçeklerden yoksun bu açıklamanın Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı düşmanlık besleyen siyasi bazı çevreleri tatmin etmek için yapıldığı aşikardır. Siyasi kazanımlar elde etmek güdüsüyle yapılan bu açıklama tarihi gerçekleri değiştiremediği gibi, yanlı ve öngörüsüz bu tür adımların Türkiye-ABD ilişkilerine olumsuz etkileri olacağı ve ABD’yi itibarsızlaştıracağı ortadadır.

“KÖTÜ NİYETLİ ÇEVRELER TARAFINDAN BİR CEVAP VERİLMEDİĞİ DE HATIRLANMALIDIR”

Türkiye Cumhuriyeti’nin, hakikatlerin bilimsel gerçekler ışığında belgelerle ortaya çıkabilmesi için Ortak Tarih Komisyonu kurulması çağrısı hala daha geçerlidir. Ayrıca tarihi bir konuyu, siyasetin gölgesinden uzaklaştırmak için yapılan bu çağrıya, bugüne kadar, kötü niyetli çevreler tarafından bir cevap verilmediği de hatırlanmalıdır.

Bu siyasi açıklamanın düzeltilerek, bölgede istikrar ve huzurun sağlanmasına yönelik Türkiye Cumhuriyeti tarafından atılmakta olan adımların desteklenmesi, izlenebilecek tek makul yoldur.”

reklam alani
Paylaş