Dujarric: “BM, tarafların zirveye yaratıcı bir tutumla gelmesini umut ediyor”

5
Stephane Dujarric
reklam alani

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in sözcüsü Stephane Dujarric, BM’nin tarafların Cenevre’deki 5+1 zirvesine yapıcı bir tutumla gelmesini umut ettiğini söyledi.

Çarşamba günü BM Genel Merkezinde düzenlenen basın brifinginde konuşan Dujarric “Genel Sekreterin amacı, taraflar arasında kalıcı bir çözüm için ortak zemin var mı görmektir. Bu bağlamda, tarafların gayrıresmi toplantıya yaratıcı bir tutumla gelmelerini umuyoruz” ifadelerini kullandı.

Dujarric, Genel Sekreterin 27-29 Nisan’da Cenevre’de yapılacak olan zirveye gideceğini belirterek, zirveyle ilgili girşimlerin, Özel Danışman Jane Holl Lute tarafından sürdürüldüğünü belirtti. Sözcü “Lute, bu konuda taraflarla geçtiğimiz aylarda temaslarda bulundu. Zirvenin amacı, Kıbrıs sorununun yakın bir gelecekte çözümü için ortak bir zemin bulmaktır” diye konuştu.

Gayrıresmi 5+1 Kıbrıs zirvesi, 27-29 Nisan’da İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan BM Milletler Sarayında gerçekleştirecek. Zirvede, Kıbrıslı Türkler ve Rumların yanı sıra, adanın üç garantörü, Türkiye, İngiltere ve Yunanistan da Dışişileri Bakanları seviyesinde temsil edilecek.

reklam alani
Paylaş