Ersin Tatar: “Kıbrıs Türk halkının egemen eşitlik temelinde kendi devletiyle yola çıkması hakkıdır”

7
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu
reklam alani

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu gerçekleştirdiği görüşme tamamlandı. Tatar, Cenevre öncesi son rötuşların yapıldığını kaydetti.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve siyasi parti liderleriyle görüşmesini tamamlamasının ardından ikili bir basın açıklaması yaptı.

Görüşmelerin ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Tatar, Çavuşoğlu’na teşekkür ederek sözlerine başlayarak, Cenevre öncesi son rötuşların yapıldığına dikkat çekti.

Yıllardan beri federasyon temelinde yapılan çalışmaların sonuç vermediğine işaret eden Tatar, Rum tarafının dünyanın tanıdığı bir devlet olması nedeniyle ‘rahat’ olduklarını dile getirdi.

“FEDERASYONDAN UMUT YOK”

Cumhurbaşkanı Tatar, “federasyondan ümit yok…” diyerek federal temel de bir anlaşmanın olmayacağını, Kıbrıs’ta kalıcı ve sürdürülebilir bir anlaşma olmasını iki devletli egemen eşitlikle sağlanabileceğini kaydetti.

Bu politikanın Kıbrıs Türk halkının mücadelesinde çok önemli bir gelişme olduğunu aktaran Ersin Tatar, “Bu siyasetin arkasında yılların mücadelesi vardır. Dünya çapında uğraşlar vardır… Biz ayrı bir halkız… Silah zoruyla Cumhuriyet’in dışına itmeleri, Kıbrıs Türk halkının kendi devletine sahip çıkarak, egemen eşitlik temelinde devletiyle yola çıkması hakkıdır” dedi.

“KIBRIS TÜRKÜNÜN HAKKIDIR”

Önemli olanın ‘egemenlik ve bağımsızlık’ olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Tatar, “Ana vatanın desteğiyle, bu Kıbrıs Türk halkının hakkıdır… Garantörlüğünüz bizim için fevkalade önemlidir” şeklinde konuştu.

Kur’an kurslarıyla ilgili karara da değinen Tatar, “Kursların kapanması söz konusu olamaz” dedi. Tatar, Din İşleri Dairesi’nin de yetkilendirilmesi için Başbakan’la görüştüğünü belirtti.

Farklı çevrelerin konuyu kışkırttığını belirten Tatar, Eğitim Bakanlığı’nın da bu kursları denetleyeceğini ancak Din İşleri Dairesi’nin de yetkilendirilmesini istediğini söyledi.

reklam alani
Paylaş