Sendikalar Mecliste grevde: “Hayat pahalılığı kararının yasallaşması için temaslı olan Yasemin Öztürk, Meclise çağrıldı”

8
Sendikalar Mecliste grevde
reklam alani

KTAMS Başkanı Güven Bengihan, hayat pahalılığı ödeneğinin durdurulması ile ilgili kararın yasallaşması için temaslı olduğu iddia edilen UBP Milletvekili Yasemin Öztürk’ün Meclise çağrıldığını söyledi. “Meclis önünde yapılan eylemde yasa tasarısı uğruna tüm Meclis çalışanları ve Milletvekillerinin tehlikeye atılması” protesto ediliyor…

KTAMS Başkanı Güven Bengihan’ın yaptığı açıklamaya göre, Maliye, Bütçe, Ekonomi ve Plan Komitesi nisaba takılmaması çerçevesinde hayat pahalılığı ödeneğinin yasallaşması için temaslı olan Ulusal Birlik Partisi (UBP) Milletvekili Yasemin Öztürk, Komiteye çağrıldı.

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) ve Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (KAMU-SEN) Meclis önünde bu duruma tepki göstererek grev yapıyor…

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Fikri Toros, eylemcilerin yanına gelerek, konuyla ilgili açıklama yaptı. Toros, nisabın sağlanmaması adına Komite’den ayrıldıklarını dile getirdi.

Toros, CTP’li vekil Salahi Şahiner’in Sağlık Bakanlığına konuyla ilgili olarak bir ihbar yaptığını da belirtti.

ATAN: “BURADAKİ GREV MECLİS ÇALIŞANLARIMIZIN İSYANIDIR!”

Kamu Görevlileri Sendikası (KAMUSEN) Başkanı Metin Atan, Meclis önündeki eylemden açıklamalarda bulunarak, “Buradaki grev meclis çalışanlarımızın isyanıdır! İlgili milletvekili arkadaşımız bütçe görüşmeleri için çağrılmıştır. Çalışanlar haklı olarak tepki gösterdi. Biz de o nedenle grev başlattık” dedi.

“Yangından mal kaçırırcasına, ‘ben bilirim’ mantığını öne süren hükümet bu tavrından vazgeçsin” ifadelerini kullanan Atan, şöyle devam etti:

“Temaslı olması halinde birilerini buraya getiriyorsanız, mantığınızın ne olduğunu anlamakta güçlük çekiyoruz. Bu yasaya kesinlikle müsaade etmeyeceğiz. Kavgaysa kavga, bu bir ekmek kavgasıdır! Bizim buradaki amacımız 4 aylığına durdurmuş olduğunuz, halkın cebinden aldığınız hayat pahalılığı ödeneğidir. Buna da müsaade etmeyeceğiz. Mecliste çalışanlar olarak greve girmiş bulunmaktayız.”

Meclis Başkanından randevu almak için uğraştıklarını da belirten Atan, Sağlık Bakanlığı’na suç duyurusunda bulunuldu.

SERDAROĞLU: “BU ŞEKİLDE YÖNETECEKLERSE İSTİFALARINI VERSİNLER!”

Kamu İşçileri Sendikası (KAMU-İŞ) Ahmet Serdaroğlu, “Burada çalışan insanlarımızın sağlığını hiçe sayan böyle bir şey yapmaları bizim için kabul edilemez” dedi.

Serdaroğlu, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Önce örnek olması gerekenler hükümet edenlerdir. Kuralları hiçe sayıyorlar, hem de meclis çalışmalarında hiçe sayıyorlar. Bu tip yaklaşımlara sessiz kalmayacağız. Hükümet edenler artık toplumunun halkının sözüne dönüp bakmalıdır. Kendi başlarına bir yerlere gidemeyecekler. Bu yöntem şekliyle bizleri yönetemeyecekler. Bu toplum bu şekilde yönetilmeyi hak etmiyor. Bu şekilde yöneteceklerle istifaları versinler!”

reklam alani
Paylaş