Anastasiadis, Wendy Morton ile görüştü: “Yabancı ordular ve garantörlük hakkı olmadan bir çözüm bulunmalı”

12
Anastasiadis, Wendy Morton
reklam alani

Rum Lider Nikos Anastasiadis, İngiltere Avrupa Komşuluk ve Amerika Kıtası Devlet Bakanı Wendy Morton ile yaptığı görüşmede, yabancı ordular, garantörlük hakkı ve müdahaleler olmadan bir çözüm bulunması gerektiğini vurguladı.

Rum Lider Nikos Anastasiadis, adada temaslarda bulunan İngiltere Avrupa Komşuluk ve Amerika Kıtası Devlet Bakanı Wendy Morton ile görüştü.

Anastasiadis görüşme sırasında Kıbrıs sorunundaki müzakerelere katılmaya hazırlığı ile kararlığını ifade etti ancak esas diyaloğunun BM kararları ve 11 Şubat 2014 ve 25 Kasım 2019 ortak açıklamalar ile AB ilkeleri temelinde olması önemine işaret etti.

Rum Hükümet Sözcüsü Kyriakos Kousios, Anastasiadis ve Morton arasında yapılan görüşme sırasında yaptığı yazılı bir açıklamada, Kıbrıs sorunu için gayri resmi konferans ışığında Anastasiadis’in konuk yetkili ile yaptığı görüşme sırasında Kıbrıs Rum tarafının görüşlerini açıkladığını belirtti.

Anastasiadis, Kıbrıs sorununa bulunacak olan çözümün yaşayabilir ve çalışabilir bir çözüm olmasının önemine işaret etti, yabancı ordular, garantörlük hakkı ve müdahaleler olmadan bir çözüm bulunması gerektiğini söyledi.

Morton ise ülkesinin Kıbrıs konferansının başarılı bir şekilde tamamlanması amacıyla harcanan çabalara olan desteğini teyit etti.

reklam alani
Paylaş