Mükellef askerler izin haklarına yeniden kavuştu!

18
Mükellef askerlerin 'izin' meselesi mahkemeye taşınıyor
reklam alani

Mükellef askerlerin izin hakları konusunda son bir aydır yoğun mesai harcayan TDP’li vekil Zeki Çeler, dün GKK Komutanlığı ile gün boyu gerçekleştirdikleri istişareler sonucunda, askerlerin izin haklarına bugün itibariyle yeniden kavuştuğunu duyurdu. Çeler, “Bu izin, sokaklarda gezmeleri için değil; sevdiklerini görebilmeler için verildi” uyarısında da bulundu.

Mükellef askerler, Aralık 2020’den bu yana kullanamadıkları izin haklarına yeniden kavuştu.

Bu kapsamda; askerlerin, Aralık 2020’den bu yana kullanamadıkları izinleri, yıllık izinlerine eklenerek hakları iade edilecek; ayrıca, izinin ardından bölüklerine dönen askerlerin karantinada kalmayacağı bir yöntem uygulanacak.

Askerlerin izin haklarını yeniden kullanabilmeleri konusunu son bir aydır gündeme getirerek, yoğun mesai harcayan TDP Milletvekili Zeki Çeler,  Kıbrıs Postası’na yaptığı açıklamasında, dün GKK Komutanlığı ile gün boyu istişareler gerçekleştirdiklerini ve bu istişarelerin olumlu sonuçlandığını ifade etti.

Bu süreçte, askerler ve asker yakınlarının haklı feryatlarını hem Meclis kürsüsünde dile getirdiğini, hem de Cumhurbaşkanı ve Başbakan’a ilettiğini anımsatan Çeler, özellikle Başbakan’ın “GKK Komutanlığı ile konuştum, askerler izinlerine çıkıyor” şeklindeki gerçek dışı söyleminin, hali hazırda psikolojik savaş veren mükellef askerlerin umutlarını yıktığını, buna rağmen seslerini duyurmak için yoğun çaba harcadığını vurguladı.

“Mükelleflerin gözü aydın” diyen Çeler, askeri makamlarla dün gerçekleştirdiği istişare sürecinde, gerekli araştırmanın yapılıp, uygun bir yöntemle izinlerin yeniden kullanılmasını talep ettiğini kaydetti.

“İNSAN HAKLARINA AYKIRI UYGULAMADAN DÖNÜLMÜŞ OLMASI SEVİNDİRİCİ”

Bu talebinin, GKK tarafından değerlendirildiğini belirten Çeler, bugün itibariyle mükellef askerlere, haftalık izin haklarının yeniden kullandırılacağı yanıtını aldığını ifade ederek, “Bu süreçte, insan haklarına aykırı bir uygulama yaşandı. Bu uygulamadan dönülmüş olması oldukça sevindirici” yorumunu yaptı.

“KULLANAMADIKLARI İZİNLERİ, YILLIK İZİNLERİNE EKLENEREK İADE EDİLECEK”

Mükellef askerlerin, Aralık 2020’den bu yana kullanamadıkları izinlerinin, yıllık izinlerine eklenerek haklarının iade edileceğini de belirten Çeler, bunun yanında izinin ardından bölüklerine dönen askerlerin karantinada kalmayacağı bir yöntemin uygulanacağı bilgisini edindiğini de kaydetti.

“BU İZİN, SOKAKLARDA GEZMELERİ İÇİN DEĞİL; SEVDİKLERİNİ GÖREBİLMELER İÇİN VERİLDİ”

İzin haklarına yeniden kavuşan mükellef askerlere çağrıda bulunan Çeler, “Dışarıya çıktıkları süreçte, pandemi kurallarına ve GKK’nın belirteceği kurallara uymalarını önemle rica ediyorum. Bu izinler, sokaklarda gezmeleri için değil; sevdiklerini, ailelerini görebilmeleri, evlerine gidebilmeleri için veriliyor. Normal bir dönemden geçmiyoruz. Eğer bir kişi bile dışarıda bulaşır ve bu virüsü birliğe taşırsa, tüm birlikler izinlerinden olacak” şeklinde konuştu.

GKK VE BASINA TEŞEKKÜR

Çeler ayrıca, hem asker ve asker yakınlarının sesini duyurmasına yardımcı olan gazetecilere, hem de dün gün boyu konuyla ilgili mesai harcayıp, mükelleflerin izinlerini yeniden kullanabilmesi için çalışmalar yapan GKK Komutanlığına teşekkürlerini iletti.  

reklam alani
Paylaş