Hellim konusu… Nazım Çavuşoğlu: “Ekonomik olarak kazanırken, siyasi olarak kaybedilmemelidir”

12
reklam alani

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, hellim konusuyla ilgili verilen mücadelede ay sonunda bir sonuca bağlanacağını ifade ederek, “Ekonomik olarak kazanırken, siyasi olarak kaybedilmemelidir” diye konuştu.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu mecliste yaptığı konuşmada, hellim konusunda uzun zamandır mücadele edildiğini, ay sonunda bir sonuca bağlanacağını belirterek, “Ekonomik olarak kazanırken, siyasi olarak kaybedilmemelidir” dedi.

Güney Kıbrıs’ta buraya izin verildiği söylemlerinin doğru olmadığını ama ara sıra kayıtsız geçiş olduğunu bildiklerini ve mücadele etmeye çalıştıklarını söyledi. Çavuşoğlu, büyükbaş hayvan yetiştiriciliğiyle ilgili izin vermediklerini, sadece küçükbaş hayvan getirilmesiyle ilgili izinlendirme yaptıklarını ve bunu da hellim tesciliyle yaşanacak kaliteli ırk yaratma adına karar ürettiklerini belirtti.

Muhalefetin eleştiri dozunun zaman zaman değişebileceğini ancak Tarım Sigortası Fonu’yla ilgili söylemlerin eksik olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, tüm zarar ve ziyanın karşılanabilmesi için ek gelirler sağlamak için çalıştıklarını söyledi.

Çavuşoğlu, süt paralarında yaşanan geriliğin sebeplerinin farklı olduğunu kaydetti. Çavuşoğlu, sütlerin elde kalmaması için de çalışma yaptıklarını ve ödedikleri teşvikleri sıralayarak, yüzde 20 daha güçlü olması için de adımlar atıklarını belirtti.

3 kez tarım bakanı olan biri olarak, bakanlık binasına yatırım yapılmasının burada konu edilmesini de eleştiren Çavuşoğlu, bu giderin geçen yıldan ayrılan bütçeyle karşılandığını ve Tarım Sigortası Fonu’nun kullanılmadığını söyledi. Çavuşoğlu, bakanlık olarak fona zaten her ay da kira bedeli ödediklerini kaydetti.

Çavuşoğlu, bu kadar önemli konu varken bunun meclis kürsülerinde bu şekilde konuşulmasının doğru bir yaklaşım olamayacağını vurguladı.

ANGOLEMLİ

TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli yeniden söz alarak, Tarım Sigortası Fonu’nu hazırlayan ve oy verenlerden biri olduğunu hatırlatarak, süt elimizde kaldı şeklinde konuşmalar yapılırken niye ithalata sınırlama getirilmediğini sordu.
Angolemli, esnafı desteklemenin bu dönemde daha da önemli olduğunu söyledi.

Mecliste iç tüzüğe uyulmaması halinde Meclis’in kahvehaneye döneceğini kaydeden Angolemli, “Beğenmiyorsak yeni bir iç tüzük yapalım” dedi.

Güncel konuşmaların ardından genel Kurul sözlü ve yazılı sorularla tamamlandı.

reklam alani
Paylaş