Ünal Üstel: “Vakalardaki gidişata göre açılım devam edecek ancak hala kural ihlalleri görüyoruz”

11
Ünal Üstel
reklam alani

Sağlık Bakanı Ünal Üstel, vakalardaki gidişata göre açılım sürecinin devam edeceğini belirterek, hala daha kural ihlali yapanların olduğunu, sağlıklı bir açılım için koronavirüsle yaşamayı öğrenmek gerektiğini vurguladı.

Sağlık Bakanı Ünal Üstel, Kıbrıs TV’de Erçin Şahmaran’ın sunduğu ‘Objektif’ programına konuk oldu.

“VAKALARDAKİ GİDİŞATE GÖRE AÇILIM DEVAM EDECEK”

Sağlık Bakanı Ünal Üstel, vaka sayısındaki gidişat iyiye giderse, açılımın devam edeceğini belirtti ancak açılan bazı sektörlerde ihlaller yaşandığını sözlerine ekledi.

Kural ihlallerinin, kademeli açılıma olumsuz yansıyacağını söyleyen Üstel, her sektörün imzalamış olduğu taahhütnameye eksiksiz uyması gerektiğini anımsattı. Üstel sağlıklı bir açılımın devam edebilmesinin, kurallara uymaktan geçtiğini kaydetti.

“HALKIMIZA BÜYÜK SORUMLULUK DÜŞÜYOR”

“Bu yazı kazanmamız lazım” diyen Üstel, halkı kurallara uymaya davet etti.

Hala daha maskesiz ve hijyen kurallarına dikkat etmeyen kişilerin olduğunu dile getiren Üstel, “Yapılan denetimlerde görüyoruz. Yalnızca sektörlerin değil halkın da kurallara uyması lazım” dedi.

Vatandaşa da büyük sorumluluk düştüğünü dile getiren Üstel, her şeyi devletten beklemenin doğru olmadığını söyledi.

“HALA DAHA MASKE-MESAFE-HİJYEN KURALLARINA UYMAYANLAR VAR”

“Bu virüsle yaşamayı artık öğrenmeliyiz” ifadelerini kullanan Üstel, şöyle devam etti:

“Vatandaşımız maskesiz sokağa çıkmayacak. Birini maskesiz gördüğünde de uyarıcak. Gerekirse polisi arayacak. Bunu halkımızdan talep ediyorum.”

Kurallara uymayanlara para ve hapislik cezası gibi yaptırımlarla karşılacağını kaydeden Üstel, “Bu istemediğimiz bir durumdur. Lütfen kurallara uyalım” dedi.

“AÇILIMIN ÖNÜNÜ KESMEMEK İÇİN KURALLARA UYALIM”

Ülkedeki açılımın önünü kesmemek için kurallarla yaşamayı öğrenmek gerektiğini söyleyen Üstel, “Aksi halde açılımların devamını getiremeyiz” diye konuştu.

Turizm mevsiminin yaklaştığını ve bu yaz sezonunu kaçırmamak gerektiğinin altını çizen Üstel, “Küçük bir ada ülkesiyiz ve ekonomimiz ciddi anlamda sarsıldı. Turizm ve eğitim, ona bağlı olarak da küçük esnafı faaliyete sokmak durumundayız. Anavatan Türkiye çoğu yeri açtı. Kurallara uymadılar. Bazı iller kapatıldı. Aynı şeyleri yaşamak istemiyoruz” ifadelerini kullandı.

reklam alani
Paylaş