Nazım Çavuşoğlu: “Patates konusunda esas mağduriyeti AB uzmanları yarattı”

8
Nazım Çavuşoğlu
reklam alani

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, patates üreticisinin esas mağduriyetinin AB uzmanlarının zamanında gelmemesinden kaynaklandığını ifade ederek, “Bununla ilgili AB sorumludur ve sorumluluğunu yerine getirmesi için çalışmalarımız devam etmektedir” dedi.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, BRT’de yayınlanan “Manşet +” programında patates ürünü ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Bakan Çavuşoğlu, havaların az yağışlı olması nedeniyle patateste rekoltenin arttığını ancak pandemi nedeniyle azalan nüfusun bu patatesi tüketemediğini söyledi.

Üreticinin mağdur olmaması için göreve gelir gelmez 40 kuruşluk paketleme masrafının üstlendiklerini anımsatan Çavuşoğlu, buna rağmen Türkiye’de de üretim fazlası ve düşük fiyat olması nedeniyle ihracat ikliminin olaşamadığını kaydetti.

Nazım Çavuşoğlu, sorunun esas kaynağının ise patates tarlalarının AB uzmanları tarafından zamanında denetlenmemesi olduğunu belirtti.

Çavuşoğlu, “Maalesef AB uzmanlarının da patates alanlarını zamanında denetlememesi dolayısıyla Yeşil Hat Tüzüğü üzerinden satış yapma olanağı da oluşamadı. Üreticinin esas mağduriyeti AB uzmanlarının zamanında gelmemesidir. Bununla ilgili AB sorumludur ve sorumluluğunu yerine getirmesi için çalışmalarımız devam etmektedir. Eğer uzmanlar gelip de patatesi denetleyebilmiş olsaydı şu anda biz bu patatesi AB ülkelerine satacaktık. Ancak denetlenmediği için Yeşil Hat Tüzüğü çalışamıyor. Bunun da bedelini üretici değil AB ödemelidir diye düşünüyorum” dedi.

reklam alani
Paylaş