Güney’den dikkat çekici açılım…1000 avro maaşla 260 işsiz, ‘covid’ denetçisi olarak istihdam edilecek

16
reklam alani

Karantina tedbirlerini aşamalı olarak kaldırmaya başlayan Güney Kıbrıs, halkın Covid-19’la ilgili tedbirlere ve protokollere uyup uymadığını kontrol amacıyla 260 kayıtlı işşsizi, 1000 avro maaşla ‘covid deneticisi’ olarak işe alıyor.

Rum Ticaret, Endüstri ve Enerji Bakanlığından yapılan açıklamaya göre kayıtlı işsizler arasında seçilecek olan 260 kişiye haftada 40 saatlik çalışma üzerinden 1000 avro maaş ödenecek. Bakanlık açıklamasında işe alınacak olanların 3 ay görev yapacağı duyurulurken, gerekli görüldüğü takdirde 3 aylık bir uzatmaya gidilebileceği de kaydedildi.

Açıklamada, karantina tedbirlerinin kaldırılmasının salgının bittiği anlamına gelmediği vurgulanırken, hükümetin bu bağlamda ortaya çıkabilecek ‘rehaveti’ önlemeye yönelik tedbirler düşündüğünü ve bu uygulamanın da bunlardan birisi olduğunu vurgulandı. Ayrıca bu uygulamanın pandemi sebebiyle ortaya çıkan işsizlikle mücadelede yeni bir açılım getirdiği de kaydedildi.

Seçilecek olan 260 kişinin her ilçeden ‘çekiliş’ usülü yapılacağının duyurulduğu açıklamada, başvuruların bugünden itibaren 2 Mart saat 23.59’a kadar ministry on meci.gov.cy adlı siteden ya da 22867123 numaralı telefondan yapılacağı belirtildi.

reklam alani
Paylaş